Rázový utahovák

Pokec nejen o autech...

Moderátoři: Eiffel, Fáboš, Bohuš, Berry, habitat3, Tommy1978, Kane13, Ritchma

Odpovědět
Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Zkusím se zeptat i zde.

Přemýšlím nad nákupem rázového utahováku.

Zaujal mě utahovák s povolovacím momentem 1200 Nm. Utahovací má poloviční, ale o utahování mi nejde. Je na 6,3 baru s průměrnou spotřebou vzduchu 183,9 l.

Mám dvoupístový kompresor s parametry - Max. nasávané množství 412 l/min, Max. dodávané množství 272 l/min, Maximální tlak 10 bar, Objem tlakové nádoby 50 l.

Na papíru to vypadá, že by ho měl kompresor utáhnout, ale radši se chci zeptat i zde, jestli bych neměl vědět ještě něco. Chci to mít na použití v garáži, takže bych to denně nepoužíval. Proto jsem taky volil kompresor s 50l zásobníkem.

Bordel
Moderátor
Příspěvky: 3887
Registrován: 20 čer 2004 16:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Bordel »

Utahnout by asi mel, taky zalezi, jak tlustou budes mit hadici, aby se to mnozstvi vzduchu stacilo "procpat". Ja kdyz poprve delal s utahovakem, kterej jsme poridili na dilnu, tak jsme meli nejakou uzkou hadici co jsme nasli na dilne, odhadem 5-6mm a pistole prakticky nic nepovolila a chteli jsme ji vyhodit. Pak jsme natahli nejakou lepsi zahradni hadici, ktera mela zvladat 8bar a najednou to zaclo funguvat. Mame teda velkej kompresor, asi 100litru.
http://www.odtahnito.cz <<< Půjčovna odtahového speciálu, stačí řidičák sk. B. Nejlevnější způsob převozu vozu svépomocí. Praha, ČR i zahraničí.

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Na vše, co zatím potřebuju, tak mi ten 50l kompresor stačí. Větší kompresory už byly pro mě na tohle použití drahé. Ta pistole by se hodila a tohle je jediná, co dle parametrů vypadá pro mě dobře. Hadici mám myslím 9mm, tak to snad problém nebude.

Uživatelský avatar
JEKL
Příspěvky: 344
Registrován: 27 úno 2007 20:47

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od JEKL »

Hadice by byla lepší 12-13 mm. https://www.naradionline.cz/hadice-na-s ... i-50m.html" onclick="window.open(this.href);return false; Přimazávat, popřípadě jednou za čas dát do rázáku kapku oleje a bude to šlapat dobře 8)
Mercedes W201 a W208, ex W124

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Ještě jeden menší dotaz. Jaký maximální povolovací moment bych u auta využil? Rozhoduju se mezi dvěma utahováky a cenový rozdíl mi už neprijde zanedbatelný. Jde o povolovací momenty 1200Nm (za 3600 Kč) Hazet 9012 X a 1400Nm (za 6000 Kč) Hazet 9012 MT, který má i kompaktnější rozměry. Ještě teda je verze 1490Nm Hazet 9012 EL ale ta je už za 8000Kč.

Kupodivu čím slabší, tím větší spotřeba vzduchu, 180 vs 130 vs 110 l/min, ale parametrově mi kompresor utáhne všechny.

Myslíte, že stačí na auto těch 1200Nm nebo radši připlatit 2500 Kč a vzít těch 1400Nm?

Ještě mě zaujal tenhle kousek od Lincos http://www.lincos.cz/pneumaticky-utahov ... w-sc1285th" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
JEKL
Příspěvky: 344
Registrován: 27 úno 2007 20:47

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od JEKL »

Tohle je podle kolegy automechanika špička https://www.naradionline.cz/razovy-utah ... nm-12.html Cena se dá vylepšit :wink:

Mercedes W201 a W208, ex W124

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Děkuju za tip a nabídku, ale nakonec jsem dostal nabídku na Hazet 9012 850Nm a KS Tools Monster 1690Nm. Nemohl jsem se rozhodnout, jestli vzít kvalitu nebo sílu, tak jsem vzal oba, že časem uvidím :D

kony5
Příspěvky: 1337
Registrován: 30 pro 2008 22:21

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od kony5 »

Přidám se .. má někdo zkušenosti s dobrou sadou šroubováku? Witte mi přijde nic moc a jsou hlavně bílé, würth ok ale chtěl sem zkusit něco jineho.. co honitton vypadá skoro jak wurt ale cenově jindě... nebo stanley fatmax? a nejlíp rovnou v pěnovce do basy :-) nebo i starline má krasnou sadu v pěně ale to jsou asi vyhozené prachy

Uživatelský avatar
JEKL
Příspěvky: 344
Registrován: 27 úno 2007 20:47

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od JEKL »

Mercedes W201 a W208, ex W124

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Máte zkušenosti s Jobi profi, zaujala mě tahle sada kvůli hlavicím: http://www.dk-naradi.cz/1677-gola-sada- ... 61539.html" onclick="window.open(this.href);return false;

kony5
Příspěvky: 1337
Registrován: 30 pro 2008 22:21

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od kony5 »

Ahoj oživím to tady. Jak jsi spokojený s tím hazetem a nebo tím KS monster? Kdyžtak klidně SZ s cenou. díky :-)

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Na nějakou větší práci se teprve chystám (rozebrání nápravy). Teprve teď se mi dostaly do ruky kované ořechy.

Zatím jsem jen povoloval kola u auta a na to mi stačil i ten Hazet 850Nm. Kola utažená momenťákem na 110Nm povolil bez problémů, ač jsem někde četl, že na kola by mělo být minimálně 1000Nm. Na druhém autě kola nebyla dotažená na moment (pocitově byla utažená víc), navíc byla přirezlá, a taky to šlo povolit.

kony5
Příspěvky: 1337
Registrován: 30 pro 2008 22:21

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od kony5 »

Fajn b bylo kdyby ten mini hazet povolil i vw loziska 200Nm +180° - ale to je scifi to nepovoli ani wurth, proto jsem uvazoval na motory vzit ten maly hazet a pak nejaky poradny ciste na kola stim ze by mi povoloval i ty loziska ... Otazka co to vydrzi ten hazet aby za rok nebylo po nem na amazonu ho maji za 130 euro.

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Ten Hazet 9012 M jsem taky zvažoval, ale naskytly se mi výše dva zmíněné za zajímavou cenu a nebylo nějak, co řešit. Já asi takle utažené věci povolovat nebudu. Na hrabání se v ložiskách mi chybí zase další nářadí. Ale můžu sem pak hodit, co jsem tím zatím povolil a co ne, abyste měli představu.

Čeho se bojíš u Hazetu? Nářadí od nich je kvalitní, Hazet bych zrovna neřadil ke značkám jako je Yato, Extol atd. Upřímně se spíš bojím, že mi nevydrží ten KS Tools. V zahraničí je Hazet třeba konkurece pro Snap On.

tireguy
Příspěvky: 155
Registrován: 03 kvě 2016 15:33

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od tireguy »

cca tri roky denne v provozu a slape jak vino 8) (pneuservis atd.) sem tam kapnu trosku oleje
Přílohy
IMG_20171227_120241.jpg

Uživatelský avatar
Breakthru
Příspěvky: 1804
Registrován: 05 dub 2006 19:59
Bydliště: Třebíč...

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Breakthru »

osobně používám v práci Wurth a v poho, jiní kolegové maj Hazet a v poho.Ty malý pistole jsou skvělý...lehký, vejdou se a maj sílu na povolení, na utahování to moc není, ale aspoň je sichr, že to člověk nepřetáhne....
svět dospělých je pro mne záhadou......

Michalcv
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2018 20:28

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Michalcv »

Ahoj
na doporučení jsem koupil BETA 1927P 1/2 má 1750 NM a je opravdu silný povolil jsem vše a je docela lehký. Známý má od BETY jště pneu ráčnu a prý super

https://www.motorpro.cz/BETA-RAZOVY-UTA ... 2-d101.htm

takže BETA je asi good
Přílohy
1927P.jpg

Tom_
Moderátor
Příspěvky: 3732
Registrován: 05 srp 2005 14:31
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Tom_ »

Mate zkusenosti s eletkrickym razovym utahovakem? Taky by se mi neco takoveho libilo, jen nevim, jestli to ten hobby 50L kompresor utahne :D :D a elektrika je vpoho :D
Audi Coupe Quattro

Uživatelský avatar
Goldies
Příspěvky: 2701
Registrován: 04 čer 2004 06:18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Goldies »

Tom_ píše:Mate zkusenosti s eletkrickym razovym utahovakem? Taky by se mi neco takoveho libilo, jen nevim, jestli to ten hobby 50L kompresor utahne :D :D a elektrika je vpoho :D
hele vzal sem z Hornbachu ten jejich Pathfield (nebo tak nějak) a jako sílu má slušnou :-) mám ho tedy jen kvůli kolům (přezouvat 5 aut je celkem opruz) a na to stačí bohatě. Jen je větší než sem si myslel :-D
Japonci na konci
Nissan Pathfinder - jen tak na práci
Honda Civic 8g 1.8 V-tec - jen tak pro ženu
Toyota MR2 ZZW30 2ZZ - jen tak pro radost
Yamaha Majesty 250 - jen tak na lítačku

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od LiberaleMiguel »

máme na dílně (značku nevim :D ) a je to fajn věc. Nemusíš se tahat s hadicí a zatím jsem s tím povolil všechno :-) jen je holt o dost větší než pneumatický
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od rejchy »

Kámoš má tohle, a je neuvěřitelný co to zvládá (kola,poloosy,řemenice)
https://www.torriacars.cz/aku-razovy-ut ... QMQAvD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;

Tom_
Moderátor
Příspěvky: 3732
Registrován: 05 srp 2005 14:31
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Tom_ »

To verim, ze je to super, uz podle tech hodnot jake to ma :D ale ta cena je taky brutal :lol: :lol: Ale tohle by se mi libilo vice nez pneu utahovak :twisted: ...
Audi Coupe Quattro

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Mě ta cena přijde celkem normální za elektrický....
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od rejchy »

Pokud má člověk od Dewaltu toho nářadí víc,nemusí pak všechno kupovat s baterkama a nabíječkou,navíc na bazoši se dá sehnat i nový vercajk za lepší ceny.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/8855904 ... 8-V-XR.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Tom_
Moderátor
Příspěvky: 3732
Registrován: 05 srp 2005 14:31
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Tom_ »

Cena super, akorat chybi nabijecka a baterka, ale pro ty co jiz maji neco od Dewaltu tak perfektni kup 8)
Audi Coupe Quattro

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od m.artty »

Máme elektrický utahovák od Dewaltu na 220V a dobré. Potom máme vzduchový Narex (nějaký starší) a práci taky odvede slušnou. Každopádně mám asi raději elektrický - není třeba hadice, poslouchat kompresor atd. Pro lidi, kteří na autě dělají víc práce než jen mytí a luxování se hodí...
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Za ty peníze jsou ty hodnoty myslím docela slušné. Jen nevím, jestli 1100Nm platí i pro povolování. https://razove-utahovaky.heureka.cz/narex-esr-800/#" onclick="window.open(this.href);return false;

Honza12
Příspěvky: 2
Registrován: 28 zář 2018 12:00

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Honza12 »

Se vzduchovým už se vůbec neobtěžuj. V práci nám to ušetřilo spoustu místa a nemotají se nikomu nohy do hadic. Ty elektrické mají stejný a někdy i větší výkon.
https://www.veteran-prodej.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Gooder
Příspěvky: 2116
Registrován: 13 zář 2011 20:48
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Gooder »

Já sice pořídil vzduchový, ale přemýšlím, že ho vyměním za ten Narex nebo výše zmiňovaný Dewalt DCF899. U Dewaltu je výhoda, že mám i aku vrtačku, takže baterie jsou kompatibilní.

Bordel
Moderátor
Příspěvky: 3887
Registrován: 20 čer 2004 16:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák

Příspěvek od Bordel »

Tom_ píše:Mate zkusenosti s eletkrickym razovym utahovakem? Taky by se mi neco takoveho libilo, jen nevim, jestli to ten hobby 50L kompresor utahne :D :D a elektrika je vpoho :D
Mam sadu od Narexu, dve baterky, mam ho asi 2 roky, kupovanej jako pouzitej z dilny, el by zvladat asi 350nm. Mam ho v zime v aute nebo na vymrzly dilne. Zatim funguje. Sem tam musim napr. srouby kol pootocit trhakem, kdyz je nekdo utahne pres 200nm a neni uplne nabity a je mi lito ho trapit. Jinak super pomocnik.
http://www.odtahnito.cz <<< Půjčovna odtahového speciálu, stačí řidičák sk. B. Nejlevnější způsob převozu vozu svépomocí. Praha, ČR i zahraničí.

Odpovědět

Zpět na „Pokec“