Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Pokec nejen o autech...

Moderátoři: Eiffel, Fáboš, Bohuš, Berry, habitat3, Tommy1978, Kane13, Ritchma

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

Zdravím
Orientuje se tu někdo v tomhle? Je v plánu pořídit tepelné čerpadlo a i solární kolektory.
Uvítám rady kde a od koho a co nejlépe zvolit.

Co se týče kolektorů, střecha je už stará, ale tak je zatím v pořádku. Nevím tedy jestli je rozumné na starou střechu dávat kolektory?
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
phaeton_esc
Příspěvky: 1064
Registrován: 20 led 2009 00:06
Bydliště: Sudety

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od phaeton_esc »

Kolektorama je myšlena fotovoltaika nebo ohřev vody? Pokud ohřev vody, tak spousta firem prodává hotové sety (kolektory, bojler a řídící jednotka). Pak už ti stačí mít šikovného topenáře, co to nainstaluje a zprovozní. Rodiče mají na baráku set od Junkersu, doma 300L bojler a fakticky je celé léto teplá voda "zadarmo". Otázkou je na jakou světovou stranu máš orientovanou střechu, jestli do dát na ni, nebo na konstrukci do štítu baráku (což jde taky, panely moc neváží). Od toho se pak odvíjí i samotná účinnost panelů.
Fiat Stilo MW 1.6 16v LPG & Mazda MX-5 NBfl 1.8

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

myslel jsem solární panel na výrobu elektřiny. na ohřev vody a topení je zamýšleno to tepelné čerpadlo.
nerozumím tomu tak se komplexně ptám
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pavelini »

Ja mam na baraku tepelne cerpadlo, vlastne celej set od IVT, vcetne akumulacni nadrze 2000l a po zahrade natahano 600 metru potrubi.
Nemam plyn, ale diky cerpadlu mam 22 hod denne, cenu nocniho proudu.
Vstupni cena byla darda, ale provoz, tedy elektrika, sviceni, vareni,prani, topeni vychazi na 3500 kc mesicne.
Pokud bych to chtel jeste dotahnout uplne, rozhodne bych na strechu dva panely dal. 8) 8)
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

A vyplatí se ti to? Fotovoltaika je v dnešní době passé,pokud si na ni půjčíš,nevydělá ani na splátky.Navíc s tím co kolem toho všichni vymýšlí,reálně hrozí že zelený bonus ti po zaplacení nákladů na elektrárnu vezmou.Výkupní cena el. je cca 35-40hal./KW ,Čez ti napočítá kolem 20 hal./KW poplatek za přenos elektřiny,zbude ti 15-20 hal./KW,takže jediné plus je elektřina kterou si spotřebuješ sám.Tu ale musíš spotřebovávat v době kdy ji vyrábíš,takže topit tou svojí elektřinou můžeš jen když svítí sluníčko.
Tepelné čerpadlo se zase vyplatí jen na starý dům,v novostavbě je návratnost přes 15 let a nikdo nezaručí že těch 15let nebude potřebovat nějaký dražší servis.
To všechno platí pokud si to budeš financovat sám,pokud budeš čerpat nějaké dotace,tak se to samozřejmě mění.

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pavelini »

Ahoj, reakce je na koho prosim?
Jen, aby bylo jasno. :wink:
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Dejv »

pavelini: a jak máš velkej barák a nějaký tepelný ztráty? já se v prosinci s ženou nastěhoval do novýho domečku (150m2 bungalow) a to co jsem doted projel v elektrice mě vychází necelých 3200kč na měs. za komplet elktriku. topím elektrokotlem do podlahovýho topení, ohřev tuv zvlášť v bojleru... mi to tvoje příjde jako příšernej randál za extrasuper ekologický topení.
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

rejchy píše: Tepelné čerpadlo se zase vyplatí jen na starý dům,v novostavbě je návratnost přes 15 let a nikdo nezaručí že těch 15let nebude potřebovat nějaký dražší servis.
To všechno platí pokud si to budeš financovat sám,pokud budeš čerpat nějaké dotace,tak se to samozřejmě mění.
Jedná se právě o starý dům s vysokými stropy
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pufko »

V dnešnej dobe by som do toho nešiel http://www.svepomoci.cz/forum/7-projekt ... mitstart=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak to nemá mať návratnosť za 5 rokov tak by som to nechcel a už vôbec by som to neriešil do starého baráku, ale iba do nového kde by sa tomu prispôsobil celý projekt

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

Jenže právě v novém to nemá vůbec smysl,já mám 140m2 přízemní bungalov,topím elektrokotlem do podlahy a přitápíme si malýma krbovkama s výměníkem.Ročně platím cca 20000kč el. a 4000kč dřevěný brikety.Mě by se tep.čerpadlo vracelo hodně dlouho,krbovkama topíme jen aby jsme v obýváku měli místo 22 stupňů těch trenovejch 27 a víc :lol:

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

pavelini píše:Ahoj, reakce je na koho prosim?
Jen, aby bylo jasno. :wink:
Reagoval jsem na Sovu,ale ono to platí pro všechny.

venca
Příspěvky: 1539
Registrován: 21 led 2008 20:50
Bydliště: Kladno

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od venca »

rejchy píše:A vyplatí se ti to? Fotovoltaika je v dnešní době passé,pokud si na ni půjčíš,nevydělá ani na splátky.Navíc s tím co kolem toho všichni vymýšlí,reálně hrozí že zelený bonus ti po zaplacení nákladů na elektrárnu vezmou.Výkupní cena el. je cca 35-40hal./KW ,Čez ti napočítá kolem 20 hal./KW poplatek za přenos elektřiny,zbude ti 15-20 hal./KW,takže jediné plus je elektřina kterou si spotřebuješ sám.Tu ale musíš spotřebovávat v době kdy ji vyrábíš,takže topit tou svojí elektřinou můžeš jen když svítí sluníčko.
Tepelné čerpadlo se zase vyplatí jen na starý dům,v novostavbě je návratnost přes 15 let a nikdo nezaručí že těch 15let nebude potřebovat nějaký dražší servis.
To všechno platí pokud si to budeš financovat sám,pokud budeš čerpat nějaké dotace,tak se to samozřejmě mění.
Proč se tepelné čerpadlo vyplatí jen u starého baráku? Co znám lidi,tak to mají jen v novostavbách. Nevyznám se v tom,tak se jen ptám.
Když se chlap vyspí s více ženami, je borec.
Když se žena vyspí s více muži, je kurva.......proč je to tak?!
Protože když klíč otevře několik zámků, je to univerzální klíč......
kdežto když zámek otevřeš vícero různými klíči, je zkurvenej zámek

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pavelini »

rejchy píše:
pavelini píše:Ahoj, reakce je na koho prosim?
Jen, aby bylo jasno. :wink:
Reagoval jsem na Sovu,ale ono to platí pro všechny.
V tom pripade ti garantuju, ze bud se strasne pletes, nebo jsi si zvolil naprosto spatnou cestu.
Pac toto nemuze platit pro vsechny, protoze jsi napsal pul pravdy.
Jinak co ja psal , tak se jedna o 600 metru obytne plochy, vcetne 60 metru garaze a celorocniho bazenu.
Teplota 26 bezne je automaticka a nekteřì clenove zde, toho jsou svedkem.
Ja vzdy pisu jen to, co mam za sebou.
ps, taky mame jednu elektrarnu na pozemcich a i v tom se trosku pletes, ale dnes je to jine, nez v roce 2010.
Ohledne baraku je vse, jak rikam.
Ted stavime novou dilnu na zelene louce, 40x15metru a opet budou cerpadla, jen vzduch a naklady na porizeni od LG a provoz, je vazne pecka. 8)
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

pavelini a jaké čerpadlo/značku doporučuješ?
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pavelini »

Nevim zda doporucuji,ale ja mam IVT, byla s nima a je i nadale velice slusna domluva , cenove to bylo obdobne i oproti jinych znackam.
Dulezitej faktor beru, komunikace s nima, telefonicka podpora a hlavne to neskoncilo predanim kotelny, ale komunikace a rady, kontrola probiha stale a vse bezplatne. A to uz jedu paty rok.
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pufko »

Do nového baráku aké sa dnes stavajú pre bežnú 4 člennú rodinu to sa naozaj nemá zmysel, pretože tam je tak malá spotreba plynu že to nemá zmysel riešiť.
Platí čo napísal pavelini, má to zmysel pre velké baráky, kde je trebárs aj ten bazén

Starý barák? Ved tam musí človek najskôr poriadne vyriešiť úniky tepla do luftu a aj tak to nikdy nebude ako nový moderný barák. Robiť také rozsiahle rekonštrukcie ako odizolovať, nový elektrický rozvod, vodu + odpad, dať podlahové kúrenie znamená že tam ostanú pôvodné leda tak obvodové mury, lebo ani pôvodné vnútorné priečky nebude vyhovovať dnešným trendom.

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pavelini »

Dokonale napsane. 8)
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

pavelini píše:
rejchy píše:
pavelini píše:Ahoj, reakce je na koho prosim?
Jen, aby bylo jasno. :wink:
Reagoval jsem na Sovu,ale ono to platí pro všechny.
V tom pripade ti garantuju, ze bud se strasne pletes, nebo jsi si zvolil naprosto spatnou cestu.
Pac toto nemuze platit pro vsechny, protoze jsi napsal pul pravdy.
Jinak co ja psal , tak se jedna o 600 metru obytne plochy, vcetne 60 metru garaze a celorocniho bazenu.
Teplota 26 bezne je automaticka a nekteřì clenove zde, toho jsou svedkem.
Ja vzdy pisu jen to, co mam za sebou.
ps, taky mame jednu elektrarnu na pozemcich a i v tom se trosku pletes, ale dnes je to jine, nez v roce 2010.
Ohledne baraku je vse, jak rikam.
Ted stavime novou dilnu na zelene louce, 40x15metru a opet budou cerpadla, jen vzduch a naklady na porizeni od LG a provoz, je vazne pecka. 8)
Pletu se v čem? Ve fotovoltaice,nebo s tím tepelným čerpadlem?
Samozřejmě pokud vytápíš to co máš ty,tak tak se ti to čerpadlo vyplatí a všeobecně kdo má vysokou spotřebu tepla.Ale v dnešní novostavbě běžného R.D. se to prostě nevyplatí.Ušetříš tím cca 15000kč ročně a značková tepelná čerpadla stojí pořád ještě 200-250 tisíc Kč.Další fakt je,že spousta lidí když má "levné teplo" z tepelného čerpadla,tak plýtvá.
Nepadly tady nikde konkrétní čísla spotřeby tepla,takže nejde přesně určit co je a není výhodné.Další parametr je cena čerpadla,dá se koupit číňaň za 40 tis.kč,bez montáže a nějak si to naklonovat na stávající topení sám,nebo koupím značkový set čerpadla i se solárem a montáží za 320 tis.kč :wink:

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

Nová elektrika určitě není potřeba, sto let stará není a je v mědi.
Je jasný že dům se bude zateplovat.
Jak vlastně zjistím jaká bude tepelná ztráta a kolik m2 plochy vytápím?
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

Tepelnou ztrátu ti musí někdo spočítat,podlahovou plochu snad znáš ne? :D
Tady si pak můžeš relativně přesně spočítat jak ti to bude vycházet .
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

rejchy píše:podlahovou plochu snad znáš ne? :D
Neznám, já ten barák nekupoval, je po rodičích, nebo spíš rodičů...tudíž já to nevím prostě :D
Proto se ptám jak to zjistím...z katastru či jak?
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
HondaMan
Příspěvky: 377
Registrován: 30 kvě 2009 23:17

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od HondaMan »

Pokud máš v okolí nějaké dítě starší 8 let, s výpočtem plochy bytu Ti ochotně pomůže. Myslím ze se to učí ve druhé třídě. :)

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pufko »

Sova píše:Nová elektrika určitě není potřeba, sto let stará není a je v mědi.
Je jasný že dům se bude zateplovat.
Jak vlastně zjistím jaká bude tepelná ztráta a kolik m2 plochy vytápím?
S tou elektrikou je to tak, že tam nevyhovuje priečka, tu zasa chcem inde zásuvku, hentam zasa vypinač, tu chcem natiahnuť sietové káble, tu zasekať koaxial pre TV a zrazu zistíš že to môžeš urobiť celé nové a poriadne aby si vedel kde čo ako je urobené, lebo staré baráky bývajú plné prekvapení

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Sova »

HondaMan píše:Pokud máš v okolí nějaké dítě starší 8 let, s výpočtem plochy bytu Ti ochotně pomůže. Myslím ze se to učí ve druhé třídě. :)
haha vole
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

Když neznáš podlahovou plochu,tak vem metr a šup počítat.V katastru zjistíš tak maximálně zastavěnou plochu a ta ti je k ničemu.

Uživatelský avatar
Tiger.s
Příspěvky: 2575
Registrován: 17 lis 2005 11:44
Bydliště: Téměř Pilsen :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Tiger.s »

Kua takže celé moje topení mám na draka jak to tady čtu :D
89´Corsa A Sport (motor nebudu psát :D )
01´Movano Combi SU8
00´Astra G Van x17dtl
00´Astra G Caravan Y20DTH Elegance
Ex:Škoda Rapid 90hp,Opel Tigra 115hp,Opel Tigra 186hp,vw golf ,Opel Corsa A,Opel Corsa B 17?hp+,Felicia Pick-up

Uživatelský avatar
rejchy
Příspěvky: 573
Registrován: 09 kvě 2006 14:24
Bydliště: V podkérkonoší

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od rejchy »

Neboj,já taky.Nevím proč jsem do svého výběru nezahrnul t.č. vzuch-vzduch.Na celý barák by mě to vyšlo kolem padesáti,takže bych ušetřil cca 100 tis.kč na topném systému a ještě bych topil levněji.Holt až budu stavět druhý barák,tak už to udělám líp :lol:

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od pavelini »

Za sebe muzu vazne rict, ze vse je o velikosti baraku a dalsiho vyuziti.
Moje verze byla a je pecka, ale je to uz 5 let, v roce 2015 se to same delalo u mejch rodicu, vcetne bazenu a pokrok jde tak rychle daleko, ze vseho maji min a za pulku, vyuzitelnost stejna.
Na nove provozovne pojedeme uz jen vzduch , vzduch.
Sousedovo barak, taky celkem velikej ma tez vzduch vzduch, jen usetril a ma hlucne cerpadlo jednovrtulove.
Dnes bych na nase naroky resil stejne, ale na mensi rozmer, bych jak rika rejchy resil klasiku vzduch, vzduch, ale sam osobne s tim moc chytrosti zatim nemam.
Dulezite je samozrejme celkove zatepleni, okna minimum uniku. 8)
Dulezite je si urcit pomer cena porizeni, metry ktere a co vse musi vytapet .
Akce jako u nas podzemni verze je i dulezite, v okoli kdo ma co podobneho, jaka je struktura podzemi zahrady atd atd.
A pak jsou i drobnosti, vsude krome loznice mame velkoprostorove podlahy a mraky tedy podlahovky, rad doma chodim celorocne v kratasich a na boso, blbosti, ale presne z tech, se vychazi.
Jinak nikdy nic nedoporucuju, jen rikam neco, cim jsem si sam prosel, kdyz neco doporucim, tak si klasika nabehnu. :D
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od Dejv »

pavelini: na tak velkej barec je to super :wink:¨

jak sem psal vejš..zastavěná 148m2,užitná 120m2, základy odizolovaný, v podlaze 30cm polystyrenu,zdi vyzděný heluz family+ 44(plněný polystyrenem) okna 3jskla prostup 0,6. celou zimu sem nezvýšil teplotu v otopné soustavě nad 27°C. doma bylo 25.jel sem absolutně bez jakékoliv regulace(nesthl jsem to dodělat)..pouze teplota vody regulovaná na kotly.tzn nahřeje na požadovanou teplotu vypne tělesa a nechá zapnutý oběhový čerpadlo. a jsem velice spokojen.

pro ty co se pouštějí do rekonstrukce staršího domu..smekám klobouk dolů, já bych nechtěl ani zadarmo. páč ten luxus mít příčky,zásuvky,koupelnu odpady atd mít tam kde si představuju stojí tolik úsilí, času potažmo i peněz navíc..té hrůza. a ještě se pak dostat do potíží s velkými náklady na topení..boha jeho.

Sova: najdi si nějakýho starýho praktika(stavební dozor) a celej barák sním projdi, on uvidí kde co a jak, pomůže ti najít popř poradit jak odstranit tepelné ztráty,tepelné mosty teré způsobují třeba plísně atd... se zateplováním baráku z venku nedej na radu franty a jirky z hospody že stačí 15tka polyš.. je lepší to nechat spočítat přesně kůlivá rosnýmu bodu, páč když budeš mít rosnej bod přesně na přechodu polyš-zdivo do 5let to trháš dolů a zbavuješ se plísně. :mavani: bohužel konkrétní radu na internetu nenajdeš ani nedostaneš..to se prostě muší vidět. esli máš možnost půjč si třeba thermo kameru..i když ted to měření je takový nakokos..to chce v mrazech.
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo, solární kolektory na barák

Příspěvek od m.artty »

Dejv píše:Sova: najdi si nějakýho starýho praktika(stavební dozor) a celej barák sním projdi, on uvidí kde co a jak, pomůže ti najít popř poradit jak odstranit tepelné ztráty,tepelné mosty teré způsobují třeba plísně atd... se zateplováním baráku z venku nedej na radu franty a jirky z hospody že stačí 15tka polyš..
Starého asi ne, ten se ti na to vysere, protože málokterý starý stavař se chce něco učit. Není to sranda tohle zrealizovat dobře a stačí odfláknout jednu věc a nebude fungovat celý systém jak by měl.

Jak máte řešené větrání? Protože to je vůbec největší problém, když pouštíš teplo ven oknem.
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Odpovědět

Zpět na „Pokec“