Sportovní průkaz

Pokec nejen o autech...

Moderátoři: Eiffel, Fáboš, Bohuš, Berry, habitat3, Tommy1978, Kane13, Ritchma

Odpovědět
Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Sportovní průkaz

Příspěvek od F.I.K »

Ahoj. Chystám se skládat nové auto na příští rok a chtěl bych si k tomu zařídit sportovní průkaz. Jediné co se mi podařilo zjistit je, že ho musím postavit podle platných norem pro danou skupinu a následně mi to klidně před závodem zkontroluje komisař a ten mi za poplatek vydá doklad. Ať hledám jak chci, tak se mi k tomu nějak nepodařilo nalézt dostatek informací a už vůbec platné předpisy pro stavbu. Na stránkách FAS AČR jsem něco málo našel, ale žádná sláva a na telefonu nikdo nic neví.
Kdyby se tu našel někdo, kdo by měl nějaké odkazy, zkušenosti, případně by byl ochoten trochu poradit, tak budu rád. Díky.

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od F.I.K »

To se tím vážně nikdo nezabýval, nebo sem položil tak stupidní dotaz, že mi na něj nikdo nehodlá odpovědět? :D

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od pufko »

Nikdy som sa o toto nezaujímal, bol som na kope hobby pretekoch, ale myslím že športový preukaz tam nikto neriešil, pri registrácii sa robí previerka áut a komisár určil kategoriu auta.
Myslím že športový preukaz treba až ked by si išiel do vyššej ligy, predpokladám že sa nechystáš jazdiť profesionálne

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od F.I.K »

To se sice nechystam, ale když už to auto budu stavět od základu a s rámem, tak mi to přijde škoda neudělat podle pravidel a nezařídit si to. Nikdy nevím co mě napadne a pak bych mohl litovat. :-)

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od pufko »

Ale neviem či ten rám nemusí byť homologovaný, tak isto sedačky, pásy... Podla mna postaviť auto ktoré splna dané kritéria je finačne omnoho náročnejšie
Otázka čo z toho budeš mať

Uživatelský avatar
Kane13
Moderátor
Příspěvky: 1737
Registrován: 17 lis 2009 23:33
Bydliště: Ecce Homo

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od Kane13 »

F.I.Ku, něco ti zkusím pozjišťovat od kluků, co takhle auta stavěli. Kdybych nenapsal do soboty, připomeň se mi do SZ. Mám toho teď nad hlavu
Bad things happen when good people pretend nothing is wrong. - Corey Mother Fuckin´Taylor

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Já teda jenom pro představu, kolik tě to může stát navíc....

Ty skořepiny, které prodávám, tak když k nim chceš FIA certifikát, tak stojí o 6k/kus víc
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

Uživatelský avatar
honza 2.0 16v
Příspěvky: 1518
Registrován: 09 říj 2005 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od honza 2.0 16v »

toto jsi asi četl: (metodika vzniku sportovního vozidla)

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... Xg&cad=rja" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... dkxikaE-kA" onclick="window.open(this.href);return false;


a samozřejmně z autoklubu definice tříd...

http://www.autoklub.cz/text/101-rady-fia-priloha-j.html" onclick="window.open(this.href);return false;

osobně nemám zkušenost, ač nějaký 3-4 závoďáky a 1 bugina mi za těch 12-15 let co se kolem aut pohybuju prošly pazourama (stavba od základu/z holýho skeletu, ale hobby podniky - autokross, kopce, rallye..ale vždy tak, aby to šlo s minimem předělávek postavit na papír..)

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od F.I.K »

Kane- dík, kdyztak se připomenu. 8)
Honza- jo, na to jsem koukal, všude je psaný, že k autu musím mít doklad, případně udělat jako stavbu, před stavbou si podat žádost a po ukončení na stk a následně za komisařem a dostanu průkaz a značky. Což asi úplně nevyuziju a je to taky znatelně nákladnější. Stačí mi pouze sportovní průkaz u kterého nemusím pravidelně na STK, nepodavam předem žádost, nemám značky a i pravidla jsou volnější, jen je tomu zbytečně málo informací.

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od pufko »

Myslím že také niečo ani nieje, športový preukaz dostanu len vozidla čo splnia tie kriteria a ty ked ich nechceš splniť, nechceš ísť s vozidlom pred komisiu tak ti ho nemá vydať kto. Skrátka len postavíš auto a môžeš ho využívať na hobby preteky. Vozíš si ho samozrejme na prepravníku.
Odcitujem ti z toho dokumentu :
-dostaví se s vozidlem k testování v řádném oficiálním termínu, nebo po dohodě
s testovací komisí mimo termín, požádá MD o povolení k provozování sportovního
vozidla na pozemních komunikacích,
- vozidlo nesmí být použito v běžném provozu

Tu platí že akonáhle máš športový preukaz tak s tým nesmieš do premávky, trebárs pri konaní rally majú tieto vozidlá výnimku pohybovať sa po vopred dohodnutých trasách

Kedysi jazdili aj autá s rámom po ceste, ale čo viem tak pár rokov platí že auto s rámom (klietkou) nesmie na cestu do bežnej premávky. A je to zdôvodnené možným úrazom - na pretekoch máš prilbu, čo by v premávke nikto nemal a pri nehode by asi nikto nechcel tresknúť hlavou o klietku

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od F.I.K »

Však já taky nikde nepíšu, že s tím chci jeszdit v provozu. S tím, že budu jezdit na platě počítám. Taky se nechci vyhýbat prohlídce, nebo nějak obcházet předpis. Myslím, že to, co jsem napsal v úvodu je dostatečně pochopitelný. :wink:

Uživatelský avatar
pufko
Příspěvky: 719
Registrován: 24 pro 2009 23:17

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od pufko »

Ja som len naznačil to že športový preukaz k tomu asi nedostaneš

Uživatelský avatar
Kane13
Moderátor
Příspěvky: 1737
Registrován: 17 lis 2009 23:33
Bydliště: Ecce Homo

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od Kane13 »

Tak po novu už si auto postavit sám nemůžeš. Dřív stačilo, když jsi např. rám dělal přílohy "J" a stačilo to. Dnes to musí dělat certifikovaní úpravci.

Platí to snad teprve rok...
Bad things happen when good people pretend nothing is wrong. - Corey Mother Fuckin´Taylor

kart-tom
Příspěvky: 58
Registrován: 22 lis 2013 18:05
Bydliště: skoro Hradec Králové

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od kart-tom »

To neni pravda ram podle J je v pohode FIA predpis je nadrazen narodnim predpisum. Ram od vyrobcu AVOK ( asociace vyrobcu ochranych konstrukci) je predepsana pouze u nekterych narodnich trid (vetsinou nad 2000 ccm)

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od F.I.K »

No moc jste mě nepotěšili. :D
Každopádně díky za reakce. 8)

Uživatelský avatar
pavelini
Příspěvky: 2637
Registrován: 27 lis 2007 12:53
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Sportovní průkaz

Příspěvek od pavelini »

Ahoj,tak jak jsi dopadl se sportovnim prukazem?
Pomohla ti zde nejaka rada? Klidne do sz. 8)
Nejezdím rychleji než létá můj anděl strážný.
Vše zustalo, jen se doma zabydlelo něco rodinného pro kočárek a konečně něco RS a M

Odpovědět

Zpět na „Pokec“