Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

Ahoj lidičky,
původně jsem se chtěla zeptat, jak si zapojim zesilovač se subwooferem sama, ale po přečtení několika diskuzí jsem se trochu zděsila a to toho, že spousta lidí, která se snažila to zapojit, si oddělala elektriku v celým autě. Proto jsem se rozhodla, že se zde někoho zeptám, zda by mi nepomohl. Bydlím na Vysočině, konkrétně u Pelhřimova.

Moje vybavení do auta je:
Subwoofer:
Obrázek

Zesilovač:
Obrázek
Obrázek

Kapacitor:
Obrázek

Toto vybavení jsem dostala při koupi auta Alfa Romeo 146. Dostala jsem k tomu všechny kabely, které jsou prý potřeba. Pokud by byl někdo ochotný zajet (případně můžu někam dojet já) a za nějakou přijatelnou odměnu mi pomohl to zapojit. Pokud ne, hodně by mi pomohlo, kdyby mi tady na fóru alespoň někdo pomohl a poradil (tohle by možná nějakou dobu trvalo, ale i tak bych Vám byla mockrát vděčná).

Děkuju za odpověď a případně za pomoc.
Jelínková Iveta

PS: Obrázky jsou stažené z Internetu (nefunguje mi fotoaparát).

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Hod sem jeste tvoji fotku, jestli ses dostatecne hezka, tak se k tobe pohrnou nekteri zoufalci aji pres pul republiky 8) :lol:
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

Uživatelský avatar
maRkus
Příspěvky: 5343
Registrován: 15 zář 2006 13:08
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od maRkus »

cerveny kabel, baterka, pojistkove pouzro, PLUS na zesilovaci, druhy kabel, minus na zesilovaci, ukostrit o karoserii. dva rca kabely z radia do zesiku, remote kabel - modrej od radia do zesiku rmt, na zpousteni zesiku pri zapnuti radia. z zesiku dva kabely plus a minus do wooferu. nic vic.
AUTOSERVIS, PNEUSERVIS, AUTOSKLO, RYCHLOSERVIS, mechanické práce, klempířina, lakovaní, odtah vozidel. (Praha 5) - SZ nebo 603 909 767, http://www.freshlak.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/130435261@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

No to chápu už dlouho. Mě spíš zajímá, jak zapojit ty repráky a subwoofer. Z rádia mi jdou 2 RCA. Mám Y rozdvojku, takže nakonci jsou vlastně 4 RCA.

Ty zapojim do kanálu 1-4? A ty repráky pak zapojim zezadu na můstek kanál 1-4?
A co s tim wooferem? Ten zapojim taky do můstku kanál 5? A bude to fungovat i když do RCA kanálu 5 nemám zapojeno nic z rádia?
A co ten kapacitor?

Tak tohle je asi skoro všechno, s čim si nejsem jistá. Myslim, že pokud mi tohle někdo objasní, budu schopná si to zapojit sama.

Předem díky.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od Dacan »

4rca kabely jsou málo pokud máš 5 kanálů s tím že ten poslední je do mustku (celkem tedy 6 rcaček potřebuješ) (pokud to chápu správně, přijde mě to divný na zesík). Jak to zapojit záleží kolik máš reproduktorů, pokud máš 4+1 tak na každý výstup 1 reprák + na můstek subwoofer.

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

kolik repraku na to chces napojit ?
Kapacitor se zapojuje na plusovy napajeci kabel zesilovace(pred zesilovac)
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

Dacan:
Aha a když to udělám takhle:
přední repráky na rádio, zadní na zesilovač a k tomu subwoofer na zesilovač. TZN. 2+1 tak to udělám jak? To potřebuju kolik RCA?

LiberaleMiguel:
No kdyby to šlo tak 4 repráky a subwoofer.

Uživatelský avatar
SPEEDY
Příspěvky: 4731
Registrován: 06 srp 2004 11:06
Bydliště: Brno / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od SPEEDY »

Tak já teda nevím, ale jestli chce na zesilovač jen ten SW, tak by mělo stačit zapojit 1 pár RCA na pátej kanál a SW zapojit na výstupy SW ze zesilovače. Žádnou vědu bych v tom nehledal ;) Pokud by chtěla vše na zesilovač, pak by asi ty 3 páry RCA nebyly na škodu, nebo se pletu? ;)
EXPRESNÍ PŘEPRAVA KUSOVÝCH ZÁSILEK NA TRASE BRNO - PRAHA - BRNO TÝŽ DEN OD PODÁNÍ - INFO: 608 771 206

Uživatelský avatar
maRkus
Příspěvky: 5343
Registrován: 15 zář 2006 13:08
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od maRkus »

presne tak.... jedny RCA jen SW, druhy RCA zadni repraky a treti par RCA predni repraky
AUTOSERVIS, PNEUSERVIS, AUTOSKLO, RYCHLOSERVIS, mechanické práce, klempířina, lakovaní, odtah vozidel. (Praha 5) - SZ nebo 603 909 767, http://www.freshlak.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/130435261@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

Takže se jen ujistim, že jsem to správně pochopila. RCA do 5 kanálu a z toho SW. RCA do 1 a 2 kanálu a z toho zadní repra. A přední repra normáně do rádia. Je to tak?

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od Dacan »

[quote="IIwetKKa"]Dacan:
Aha a když to udělám takhle:
přední repráky na rádio, zadní na zesilovač a k tomu subwoofer na zesilovač. TZN. 2+1 tak to udělám jak? To potřebuju kolik RCA?


přikup ještě jednen pár Y rozdvojky, je blbost napojit pár repráku na zesík a pár rovnou na radio 8) můžeš to i nějak zmůstkovat ale radši bych do každého příslušného páru konektoru připojil jeden reprák kvůli ovládání hlasitosti, vyvážení blbostí apod. Dále by to chtělo napsat jaký má výkon ten zesilovač protože je možné že ten kapacitor je zbytečný.

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Muze to byt aji takhle, ale todle zrovna je dost na pytel, rekl bych...

4 RCA do 1-4 kanalu, na to napojit predni + zadni repro a pak dalsi 2 RCA do 4 kanalu a na to napojit woofer 8)
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

Dacan píše:
IIwetKKa píše:Dacan:
Aha a když to udělám takhle:
přední repráky na rádio, zadní na zesilovač a k tomu subwoofer na zesilovač. TZN. 2+1 tak to udělám jak? To potřebuju kolik RCA?


přikup ještě jednen pár Y rozdvojky, je blbost napojit pár repráku na zesík a pár rovnou na radio 8) můžeš to i nějak zmůstkovat ale radši bych do každého příslušného páru konektoru připojil jeden reprák kvůli ovládání hlasitosti, vyvážení blbostí apod. Dále by to chtělo napsat jaký má výkon ten zesilovač protože je možné že ten kapacitor je zbytečný.
Zesilovač má výkon 4x300W a 1x600W. Já teda přesně ani nevim k čemu ten kapacitor je.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od Dacan »

LiberaleMiguel píše:Muze to byt aji takhle, ale todle zrovna je dost na pytel, rekl bych...

4 RCA do 1-4 kanalu, na to napojit predni + zadni repro a pak dalsi 2 RCA do 4 kanalu a na to napojit woofer 8)
tím posledním myslíš asi 5 kanál ne? jinak je to to samé co jsem napsal :D

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Kapacitor zajistuje dost proudu pro napajeni zesilovace pri spickach(kdyz to proadne zaduni).
Ty cisla jsou imho nesmyslne :D
Mas vubec ty repraky po aute dost kvalitni na to, abys je musela zivit zesikem ? Nebo jsou tam nejak origo papiraky ?

Dacan: jo, tim posledni myslim samozrejme 5. kanal, moje chyba :D
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

Teď momentálně nevim, co přesně za repráky to je. Za půl hodinky budu mít auto doma tak se tam skočim podívat, ale na 100% vím, že ty repráky nejsou originální papíráky. Díra na ně byla dořezávána doma ručně (když jsem to auto kupovala, chlapík to zrovna dodělával), takže z toho vyvozuju, že jsou dokupovaný. A ještě ten chlap říkal, že to takhle měl zapojený, takže ty repráky dokupoval, aby to k něčemu bylo.

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

zadní repráky: http://reproduktory-do-auta.heureka.cz/ ... ecifikace/" onclick="window.open(this.href);return false;

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

A co teda ten kapacitor? Musí tam být nebo ne?

Uživatelský avatar
fereros2
Příspěvky: 320
Registrován: 08 říj 2012 12:19
Bydliště: Cheb

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od fereros2 »

Nemusí, já si osobně myslim, že pro takovýhle sestavy potřeba neni...

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Tak todle uz by se hodilo lehce prizivit zesakem. To zapoj jak jsem psal ja a Dacan a pohoda 8)
Taky bych rekl, ze na tudle sestavu nebude kapacitor potreba, na druhou stranu, kdyz ho tam das, tak tim nic neskazis :-)
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

IIwetKKa
Příspěvky: 9
Registrován: 10 čer 2013 12:39

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od IIwetKKa »

Skvěle. Děkuju mnohokrát.

Uživatelský avatar
maRkus
Příspěvky: 5343
Registrován: 15 zář 2006 13:08
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od maRkus »

kapacitor dat urcite....

pokud se jedna o starsi auto tak to proste altik nezvladne... a u novyho altik zbytecne nedostava cocku 8)
AUTOSERVIS, PNEUSERVIS, AUTOSKLO, RYCHLOSERVIS, mechanické práce, klempířina, lakovaní, odtah vozidel. (Praha 5) - SZ nebo 603 909 767, http://www.freshlak.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/130435261@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
SPEEDY
Příspěvky: 4731
Registrován: 06 srp 2004 11:06
Bydliště: Brno / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od SPEEDY »

Altík? Proč altík? Spíš asi bude dostávat víc na prdel baterka, kdy bude vystavována většímu zatížení při oněch špičkách. Já bych ten kap tam ani nedával, jak už tu někdo psal, ta sestava není natolik výkonná, aby byl vyloženě potřeba a byl nějak výrazně znát rozdíl s a bez něj ;)
EXPRESNÍ PŘEPRAVA KUSOVÝCH ZÁSILEK NA TRASE BRNO - PRAHA - BRNO TÝŽ DEN OD PODÁNÍ - INFO: 608 771 206

Uživatelský avatar
maRkus
Příspěvky: 5343
Registrován: 15 zář 2006 13:08
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od maRkus »

ja mam jen bendu a zesik, repraky dou z radia a problikavaj svetla kdyz to duni
AUTOSERVIS, PNEUSERVIS, AUTOSKLO, RYCHLOSERVIS, mechanické práce, klempířina, lakovaní, odtah vozidel. (Praha 5) - SZ nebo 603 909 767, http://www.freshlak.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/130435261@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

ono samozrejme musi byt aji vhodna kabelaz, kdyz ten zesik bude zivit zvonkovym dratem, tak to bude delat bordel(a auto drive nebo pozdeji shori), kdyz natahne rekneme 30mm2 kabel, tak kapa nebude potreba. Ale kdyz ji ma, tak nevidim duvod ji tam nehodit...
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

Uživatelský avatar
maRkus
Příspěvky: 5343
Registrován: 15 zář 2006 13:08
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od maRkus »

mam kabelaz malinko predimenzovanou a cela montaz dodrzuje doporuceni vyrobce a vsechno mam udelany poctive takze problem v tomhle neni. ale starej passat ma jen 75A altik, a ten to proste nedokrmi
AUTOSERVIS, PNEUSERVIS, AUTOSKLO, RYCHLOSERVIS, mechanické práce, klempířina, lakovaní, odtah vozidel. (Praha 5) - SZ nebo 603 909 767, http://www.freshlak.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.flickr.com/photos/130435261@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od All »

Ne že by v těch radách byla nějaká zásadní kravina ale nikdo tady nezmiňuje třeba to jak to celé půjde sladit když se jeden RCA rozbočí na tři. Možná jsem nečetl zcela podrobně ale ani jedno z navrhovaných zapojení bych neudělal.
Možnosti jsou v podstatě dvě.
První je vyměnit rádio za jiné s více výstupy což se tazatelce asi moc nechce.
Druhá je utratit o cca 4 stovky víc a udělat zapojení pořádně.
Z rádia bych vytáhl jeden krátký RCA kabel tak aby byl řidiči po ruce. Ten bych zapojil do udělátoru co se jmenuje Fader Control. Tímto zapojením se z jednoho RCA páru udělají páry dva s tímn, že je možné nastavovat předo - zadní vyvážení jako by rádio mělo dva páry RCA. Kvůli tomuto ovládání umístit v dosahu řidiče.
A zase jsou dvě možnosti. Buď hned znovu rozbočit jeden pár RCA a ten signál, který vznikne vést přes podobný udělátor co se jmenuje Bass Control (umožňuje z místa řidiče ovládat i vstupní úroveň subwooferu). Tím vším by vznikly tři páry vstupů do zesíku ale také docela slušný chuchvalec kabelů a krabiček. Osobně to u této instalace považuju za zbytečnou složitost takže bych se na Bass Control vykašlal a od Fader Controlu bych vedl dva páry RCA k zesíku. U zesíku bych jeden pár znovu rozbočil. Tím bych měšl také 3 páry vstupů jen bez možnosti ovládat subwoofer z místa řidiče. Tady bych se spolehl na nastavení úrovně subwooferu přímo na zesilovači.
Pokud jde o to, který RCA rozbočit jsem toho názoru, že subwoofer by měl pracovat v závislosti na předních reproduktorech (kanály 1 a 2). Hlavně proto, že řidič je v autě vždy a ten poslouchá přední repráky. Je ovšem fakt, že docela dost lidí, kteří dělají podobné rozbočení signálu honí subwoofer zadními kanály. Pro to ale v případě použití pěti nebo šesti kanálového zesilovače není žádný racionální důvod.
Z toho všeho plyne, že bych tímto zapojením instalaci prodražil maximálně o Fader Control a jeden krátký cinch a to by celé dalo v závislosti na kvalitě kabelu částku do cca 600,- Kč. Z toho také současně plyne i to, že přední i zadní repráky a subwoofer by poháněl zesilovač a že by systém umožňoval i částečné nastavování z místa řidiče.
Ta kompa od Rainbow jsou dost slušné reproduktory. Protože ale nic nevím o druhém páru a nehledal jsem parametry zesíku ani repráků nebudu se k dalšímu vyjadřovat. Tu udělám až to budu považovat za relevantní.
Přílohy
Fader control.jpg
Fader control.jpg (16.07 KiB) Zobrazeno 8906 x

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od All »

Omlouvám se za překlepy ale opravovat je vážně nebudu.

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel
Příspěvky: 3089
Registrován: 04 srp 2011 19:12
Bydliště: Havířov

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od LiberaleMiguel »

Takze jestli tomu dobre rozumim, tak ji navrhujes, aby misto rozdvojky koupila radsi krabicku, ktera je 20x drazsi, aby ziskala moznos tregulace predek/zadek ?
Keep /-/atin'

Cokoliv Polsky, Allegro -> SZ nebo ideálně rovnou Facebook

Skořepiny na míru

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení zesilovače, reproduktorů a subwooferu

Příspěvek od All »

Zřejmě neumíš dost dobře číst. Kdybys uměl dočetl by se o kolik se instalace zdraží tou krabičkou. Pro tvůj klid jsem se ale podíval do ceníku. Ten Fader jsem schopen dodat za 318,- Kč včetně DPH. Velmi dobrý RCA kabel Zealum z řady TS mám ve výprodeji (http://www.autoaudio.wsc.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;) za 170,- Kč/ ks. Y adaptéry stojí v maloobchodě cca 250,- Kč/pár podle typu a kvality. Pokud se nemýlím, tazatelka ty Y kabely má takže když budu hodně drsný, zdražím jí instalaci o 488,- Kč včetně DPH + poštovné pokud nemá slušný obchod v dosahu. To rozhodně není 20x dražší než Y adaptéry a přínos mého zapojenéí nepochopí jen bl*ec. Pokud totiž zapojíš jen chuchvalec kabelů s rozbočovači bez další kontroly budeš muset na rádiu nastavovat Balance, současně na zesíku Fader a taky uroveň signálu zesilovače jak pro satelity tak i pro subwoofer. Troufnu si tvrdit, že tohleto laik nenaladí a profík z toho ztratí nervy do deseti minut. A když se to nakonec podaří tak už při dalším CDčku (MP3, WAW, OGG atd.) ti to stejně bude k ničemu neboť jak jistě víš, každá nahrávka je jiná jak zesílením tak mixáží a třeba taky Balancem. Myslím, že jestliže někdo má prachy na auto byť ojeté tak pětikilo na komfort ovládání audia není až taková prda.
Pokud jsi princip ještě furt nepochopil tak ještě stručněji. Mým zapojením budeš z rádia ovládat Balance, z kontroleru Fader a budeš to ovládat i za jízdy a hned. Manuálně před jízdou budeš muset třeba na své oblíbené muzice nastavit úroveň basů což většinou po troše laborování vydží dost dlouho bez zásahu. I úroveň basů ovšem budeš moct za jízdy částečně ovládat. Když pohneš nastavením úrovně basů (BASS - TREBLE) na rádiu nezměníš sice poměr hlasitosti subwooferu k ostatním reproduktorům ale ovlivníš jejich množství.
Koneckonců zkouška kvality nastavení je jednoduchá. Mám k dispozici testovací CDčka Pioneeru a Focalu. Můžeme to vyzkoušet.
A poslední drobnost. Autohifi dělám 13 let. Věz, že docela slušně vím o čem píšu.
Naposledy upravil(a) All dne 10 čer 2013 21:04, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“