Stavba aktivního subwooferu na plato

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
jarinek
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2013 13:44

Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od jarinek »

Než se na mě všichni vrhnete s tím, že je to nesmysl, nehraje to, je to hnus apod., vysvětlil bych důvody:

1. Před dvěma týdny jsem klukovi do auta montoval něco podobného, jen to byl kupovaný noname (+ k tomu slušnější zesik). S výsledkem jsme byli dost spokojeni, úroveň hudby šla hooodně nahoru. Sub přitom nezabírá celý kufr, který je u toho auta směšně malý. Navíc jde během pár vteřin i s platem demontovat a do kufru můžou naše psice, které tam mají domovské právo.
2. Já mám sice větší auto, ale vozím v něm počítače, kopírky a podobné haraburdí, tudíž si ho taky nechci za.rat subwooferem.
3. Zvažoval jsem i tubu, ale to je taky půl kufru v háji.
4. Plato je hodně stabilní, neklepe se, dvě třetiny jsou napevno a zdvihá se jen zadní třetina. Spodní okraj oblasti, kam koukám dozadu přes zrcátko, je cca 10 cm nad platem.
5. Podobné řešení má třeba Pioneer: http://www.autoradiahifi.cz/aktivni-sub ... -1000.html, přičemž si myslím, že by to při troše snahy šlo postavit nejen o malinko větší, ale o dost funkčnější.

Záměr:

Vytáhnout z výstupu k předním repro přes Hi-Lo převodník (http://www.ebay.de/itm/PROFI-MARKEN-HIG ... OC:DE:3160) a regulaci hlasitosti a frekvence (http://www.sonicelectronix.com/item_398 ... -BC-1.html) signál k nějakému šlušnějšímu, ale malinko kompaktnějšímu 2-kanálovému zesiku, který bych dal na dno subu mezi repro. Dno by v tom místě bylo malinko vyvýšené, aby vznikl prostor pro zesik, který by takto byl mimo box, tudíž by byl větraný.

Postavit dvoj-box o rozměrech 1140x350x110 s dvěma ozvučnicemi, každá o cca 13,4 l (vnitřní r. 450x330x90), a 20 cm mezerou na zesik mezi nimi.

Kažkou ozvučnici vybavit dvojicí (tj. celkem 4) zaoblených basreflexů 70 mm, délka se dopočítá a doladí na 35 Hz. Výpočtem délka BR = 106 mm. Orientace BR ve směru rozměru 350 mm, po stranách od repro. Tím se do jisté míry eliminuje to, že ozvučnice je proklatě malá.

Do každé ozvučnice 12" repro: http://www.bossaudio.com/auto/flat-car- ... -ohm-d12f/, je i varianta 10". Trochu naddimenzované, ale ostatně "proč ne"? Repro rozhodně nejsou noname a mají slušné parametry, hl. citlivost:

Výkon RMS Subwoofer Boss Audio D12F 500W
Výkon Max. Subwoofer Boss Audio D12F 1000W
Impedance Subwoofer Boss Audio D12F 4 Ohmy
Citlivost Subwoofer Boss Audio D12F 95 dB
Kmitočtový rozsah Subwoofer Boss Audio D12F 28Hz - 2kHz
Kmitací cívka Subwoofer Boss Audio D12F 50mm
Fs 35Hz
Qts 0,69
Vas 58 l
Montážní hloubka Subwoofer Boss Audio D12F 98 mm (jinde ale uvádějí: Einbautiefe ca. 76 mm)
Uzavřená ozvučnice Subwoofer Boss Audio D12F: objem 28 l


k boxu:

Ideální stavební materiál? Uvítám tip a zkušenosti. Chtěl bych, aby konstrukce byla lehká, ale pevná. Stěny boxu nesmí vibrovat..
Za prdelkou repro bych zeslabil (profrézoval) tloušťku horního víka boxu o pár milimetrů.
Do ozvučnic bych vlepil vzpěry proti vibracím.
Pomůže vlepení výstélky do ozvučnic s BR, nebo to patří jen do uzavřených?
Potah šedým n. antracit. potahovým kobercem.
Kus zadního čela za zesikem udělat odklápěcí (na pianový pant a magnety) - kvůli ladění.
Do boku boxu vsadit vícenožový konektor na rychlé připojení/odpojení (uvítám tip). A vypínač a pojistkové pouzro.

k zesiku:

I za cenu ztráty několika kubických cm objemu ozvučnic uvažuju o klasice: http://www.autoradiahifi.cz/zesilovac-m ... p-388.html. Je tam příjemných 2x 160W v můstku při 4 Ohmech. Jen je to klasicky velká kráva a mám obavy, jestli rozměry 319 x 59 x 226 nejsou náhodou bez konektorů (zjišťuju). Pak by totiž akorát překynul..

Náklady kolem 5 tis. se zesikem z druhé ruky, kolem 6 tis. z krámu. Nechci s tím vytloukat mozek z hlavy ani sklo z oken, ale slušně dobarvit hudbu.

Názory??
Naposledy upravil(a) jarinek dne 12 lis 2013 10:28, celkem upraveno 1 x.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od All »

Mám takový neodbytný dojem, že o tomhle jsme se už bavili. Ať už ano nebo ne je to prostě zrůdnost. Nebudu to komentovat celé ale jen základní záležitosti.
Výrobce v manuálu doporučuje dva objemy pro bassreflexovou ozvučnici (cca 42,5 litru, druhá cca 56,5 litru) a jeden nátrubek 4x4" - t.j průměr 102 mm o stejné délce. Tohleto je na platu těžko realizovatelné a větší počet menších nátrubků v titěrné ozvučnici to těžko zachrání. Výpočet nátrubku je dost složitý na to, abych se s ním teď zabýval. Troufnu si ale ze zkušenosti tvrdit, že tohle je prostě špatně, bude to hrát špatně a bude se to i špatně vyrábět.
Vykašli se na to a dej tam jeden ten woofer v uzavřené ozvučnici 34 litrů.
Pokud jde o materiály je tvoje zadání tak nějak rozporuplné. Chceš to mít lehké ale nesmí to rezonovat. Ideální na ozvučnie je MDF deska - pro subwoofer o tloušťce min. 19 mm, která je ale těžká. Pokud to chceš mít lehké budeš muset ozvučnici vyrobit z laminátu a jedna vrstva určitě nestačí. Zato si můžeš vyrobit jakýkoliv tvar. Fantazii se meze nekladou.
Přeju hodně úspěchů.
Přílohy
Fabia Lamino_08.jpg

jarinek
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2013 13:44

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od jarinek »

Ano, už jsme se o tom bavili při příležitosti výběru zesiku pro sub, co šel na plato synovi do auta. A navzdory veškeré kritice výběru tohoto řešení to hraje slušně a přesně to splňuje účel. Pochop, že ne každý potřebuje MAX efekt, někomu stačí jen lehké doladění v oblasti basů. Každopádně díky za názor a připomínky.
Doporučené objemy na 12" na webu výrobce sedí, ale u zkrácené specifikace uvádí: Uzavřená ozvučnice Subwoofer Boss Audio D12F: objem 28 l . I oproti tomu jsem ale na polovině objemu. Ten výkon se prostě do té ozvučnice vejít nemůže - ALE KDY? Reprák nikdy nepůjde naplno, můj úmysl je využít jeho dobré akustické vlastnosti, ale při jeho relativně dost nízkém zatížení. Pak by i v malé ozvučnici neměl mít moc těsno.
Jiná možnost je použít 10" variantu: http://www.bossaudio.com/auto/low-profi ... cone-d10f/, která je ale v hloubkách o 7 Hz posunutá, což považuju trochu za slabinu:


Subwoofer Basics

Subwoofer Size: 10""
Subwoofer Type: Stand Alone
Total Power Output: 800 Watts
RMS Power: 400 Watts @ 4 Ohms
Frequency Response: : 35 Hz to 2200 KHz

Voice Coil & Cone


Voice Coil Size: 2
Voice Coil Structure: SINGLE
Cone Material: Poly Injection

Electro-Mechanical

Free Air Resonance (FS): 47.1 Hz
Total Q (QTS): 0.081
Electrical Q: 0.94
Mechanical Q: 5.7

Surround Material: Rubber
Magnet Weight: 60 Oz
Basket Structure: Cast Aluminum
Magnet Cover
Box Type: Sealed Only

Enclosure

Mounting Depth: 338"
Port Frequency: Small = 47 Hz; Large = 45 Hz
Ported Enclosure: Small = 0.8 CuFt; Large = 1.2 CuFt
Sealed Enclosure: Small = 0.6 CuFt; Large = 1.2 CuFt
Port Diameter: Small = 3 "; Large = 4 "
Mounting Hole Diameter: 9316"
Port Length: Small = 8.5 "; Large = 11 "
Dimensions (H x L x W): : 4.02" x 10.55" x 10.55"


Na uzavřenou skříň tu udávají cca 17 l, takže by to skoro sedělo. Při nižším výkonu by neměl být vůbec problém. Případnému přetlaku výkonu uvnitř by vsazené BR mohly ulevit - tady se ale můžu dost mýlit..

S velikostí BR je to takhle: 2x 70 mm je na plochu přesně 100 mm průměru. A o plochu přece jde, proto dva! S exaktním výpočtem délky to není úplně jednoduché, ale vsadím se, že na 35 Hz bude vyhovovat i levný 110 mm nátrubek za 65,- Kč, který se předem na konci teplem zaoblí.

Co do materiálu, mám opravdu představu desek cca 19 mm, laminát asi ne. Dalo by se i trochu odlehčit odfrézováním, žádná věda. Kupovaný Sub, s kterým můžu srovnávat, je z 22 mm masivu a není extra těžký. Pak je ještě elegantnější varianta - použít tenčí materiál a vrstvy lepit. Kompletace boxu bych se asi nebál..


Teď k zásadní otázce - jaké repro:

1. var. 2x 10": K boxu víc sedí, ale jsou od 35 Hz, tj. o 7 Hz výš.
2. var. 2x 12": Příjemných 28 Hz, ale v boxu nikdy nesmějí jít naplno. Otázka kvality zvuku i při požadovaném nízkém výkonu.
3. var. 1x 12": Výhodnější proti 2. var. přiblížením k požadovanému objemu boxu. Trochu i spadne cena..

Asi se začínám přiklánět k var. 3, ale s použitím 4 ks BR nátrubků. Jejich vyšší počet může myslím kvalitu zvuku a výkon odvedený z vnitřku boxu jen posílit.

Zesik: uvažuju o REN 850 S MkII, u nás je k mání za 3 tis. i s dálkovým. Na Amazonu i s dopravou do 1900,- za cenu čekání. Bral bych klidně i starší. Pak je tu možná ještě lepší volba, trochu kompaktnější Crunch Gravity Gtx-750, specifikace a manuál tady: http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... GU&cad=rja. Na e-bayi za 99€, čili dneska 2700,- Kč. Taky má DO.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od All »

Vždycky je to o tom co nám stačí, co už ne a za co a kolik jsme ještě ochotni finance vynaložit. Když už je, jakkoliv veliké, vynaložím chci využít potenciál celé investice. V našem případě využitý nebude, protože woofer nedostane to, co potřebuje.

jarinek
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2013 13:44

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od jarinek »

All píše:Vždycky je to o tom co nám stačí, co už ne a za co a kolik jsme ještě ochotni finance vynaložit. Když už je, jakkoliv veliké, vynaložím chci využít potenciál celé investice. V našem případě využitý nebude, protože woofer nedostane to, co potřebuje.
Možná by bylo opravdu dobré ještě jednou zdůraznit, že konkrétně JÁ od toho primárně nechci VÝKON, ale to, aby mi reprosoustava v autě zahrála i NIŽŠÍ FREKVENCE tak, jak jsem zvyklý doma. Je tedy několik zásadních otázek:

1. Existuje jiné řešení, než SW na plato? Kufr potřebuju prakticky denně. Plato jde ven výjimečně. Pod sedačkami jsou u Sceniku šulpíky.
2. Zahraje SW plný rozsah frekvencí i při nižším zatížení? Já tedy nevím o důvodu, proč by neměl..
3. Bude SW (1x12") vadit atypická cca 28-30 l ozvučnice? Při vyšších výkonech určitě, jinak je to zatím jen dohad. SW může být i volně, tohle by mělo být lepší řešení.
4. Lze zvolit v cenové relaci cca 1500,- Kč lepší/vhodnější SW? Nelpím na 12", ale 28 Hz je podle mě už pěkná hodnota (U Boss to bude i pravda). Tipy uvítám.
5. Má někdo konkrétní zkušenosti s podobným provedením?

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od All »

Já proti subwooferu na platu nic nemám pokud se podaří zabránit rezonancím, pokud budou plato i ozvučnice dostatečně tuhé, pokud bude těsná ozvučnice o správném objemu. Záleží taky na pevnosti plata. Subwoofer je dost těžký a plato hodně zatíží. Dva víc než jeden.
Pokud člověk rezignuje na soutěže DB Drag a nehoní každý dB tak rychle zjistí, že výkon zesíku (zatížitelnost wooferu) jsou až na druhém místě. Podle mého soudu a dosavadních zkušeností je mnohem důležitější "soulad" jednotlivých komponent řetězce.
V první řadě vzduchotěsná, vnitřním vibracím odolná a pevná ozvučnice o správném objemu.
V druhé řadě pak to, aby si rozuměl zesík s wooferem. To znamená, že je velmi důležité zvolit správný zesilovač pro konkrétní woofer (nebo naopak). Nesmírně důležitý je vztah citlivosti wooferu a RMS výkonu zesilovače. Důležitým parametrem je i damping faktor. Když tyhlety věci zvládneš a správně postavíš řetězec zjistíšm, ža ani krajní frekvence repráku nejsou to podstatné. Jistěže hrají roli ale nevěřím, že uchem poznáš rozdíl mezi 28 Hz a 35 nebo 40 Hz. Zvlášť v prostředí jedoucího auta. Taky je třeba si uvědomit kolik basů o frekvenci 28 Hz je v jednotlivých skladbách obsaženo. Takhle nízká dolní frekvence je bonus navíc, který potěší ale nerozhoduje. Mnohem víc by mně štvala horní frekvence přes 2000 Hz a to až tolik, že právě takový subwoofer bych si nevybral. Od subwooferu nechci aby se montoval do středobasů. Bohatě stačí horní frekvence 250 až 300 Hz. Pro mně z toho plyne, že ani výkon ani frekvenční rozsah wooferu bych nebral jako tozhodující faktory. Mnohem podstatnější je vztah výkonu zesíku a citlivosti wooferu samozřejmě s ohledem na jeho zatížitelnost. Kdybys měl možnost se stavit ukázal bych ti co "pro ucho" umí maličký 8" aktivní subwoofřík s výkonem 70 W RMS.
Každý seriózní výrobce u svých wooferů uvádí TS parametry a nedělá to z plezíru. Jsou to údaje určující parametry ozvučnice, která není dílem náhody ale přesného výpočtu. Totéž samozřejmě platí pro velikost a počet bassreflexových nátrubků. Celé je to tvoje věc ale opravdu bych doporučoval neexperimentovat a držet se doporučení výrobce.
Takhle z hlavy asi moc nedoporučím ale pokud chceš levný subwoofer, který až tak moc neváží a nezabere ani moc místa zkus se orientovat směrem, který ukazují třeba Audio System AX10FL a Helix Esprit E10W a snad i ten Boss. Zkrátka 10-ti palcový slim woofer, na plato jen jeden v přesné ozvučnici s pečlivě vybraným zesilovačem. Pokud to doržíš, budeš spokojený. Zvlášť pokud nepotřebuješ omračovat stopařky. Subwoofer taky můžeš vestavět do rezervy nebo do blatníku. Jde ledasco.

jarinek
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2013 13:44

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od jarinek »

Naprostý souhlas. Jen drobnost - horní frekvence jdou přece oříznout propustí zesiku, SW se o nich nedozví. Nebo to myslíš tak, že by pro ně neměl ani být dělaný, resp. takový by sis raději nevybral? Mě těch 2KHz taky překvapilo, ale myslím si, že je takhle schválně dělanej, jelikož je slim a je primárně určenej spíš do boků. Jak ale koumáci od Bosse ten reprák přinutí hrát kvalitně celý spektrum, to mi povídej..

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba aktivního subwooferu na plato

Příspěvek od All »

Je pravda, že člověk musí furt dělat nějaké kompromisy a pokud není jiná možnost koupí třeba woofer co je vlastně středobas. Snažil bych se tomu ale vyhnout a koupit něco s horní frekvencí pod 500 Hz. Je fakt, že propust frekvence ořeže ale pokud umí woofer příliš vysoko musí to být znát.

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“