Nastavení zesilovače

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

Ahoj všichni,

potřeboval bych poradit, spíš možná potvrdit, upřesnit informace. Mám doma zesik 4kanál Spectron SPA4100 (viz obrázky níže). Chci to připojit v autě na sub 200W RMS, 4Ohm. Možná i na přední ovály ve dveřích, to ještě uvidíme. Jediný problém, čím si nejsem jistej je nastavení MODE. Pokud budu mít napojený pouze zesik, tak je to celkem jasný. Přivedu signál do INPUT FRONT, FILTER nastavím na LOW, frekvency a gain doladim. MODE nastavím INPUT na 2ch a OUTPUT taky na 2ch.

Pokud bych připojoval i přední ovály ve dveřích, signál bych musel rozvést Y adaptérem, jelikož z rádia je jen jeden výstup pro zesik a jak by to bylo s nastavením MODE teď? IN 4ch a OUT 3ch nebo IN 2ch OUT 3ch? Další otázka ještě zní, zda můžu připojit přední ovály, který mají 50W RMS, 4Ohm? Jediný info, který jsem našel o tomhle zesiku je níže a moc se nevyznám v tom, při jakým nastavení je jakej výkon. Ale předpokládám, že ovály by to tak i tak asi neunesly, co?

Spectron SPA4100

1 × 57 Watt Kanal 1 an 4 Ohm
2 × 55 Watt Kanal 1 + 2 an 4 Ohm
4 × 49 Watt Kanal 1 bis 4 an 4 Ohm

Stromaufnahme 24,5A
Wirkungsgrad 59,3%

1 × 169 Watt Kanal 1 + 2 gebrückt an 4 Ohm
2 × 139 Watt Kanal 1 + 2 sowie 3 + 4 gebrückt an 4 Ohm

Stromaufnahme 40,8A
Wirkungsgrad 50,6%

Obrázek

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od F.I.K »

Nic rozbočovat nemusíš. Cinch zapojíš pouze do input front a mode input dáš na 2ch. Output mode dáš na 3ch. Sub zapojíš na dva kanály v můstku a předek normálně na zbylé dva. Na přední straně u výstupů bude rozkreslené kde zapojit můstek a kde ne při tomhle zapojení. :wink: Klidně si je tam zapojit můžeš, jen správně nastavit gain a filtry. Navíc bych si o výkonech toho zesilovače nedělal moc iluze... :D

RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

Díky FIKu za radu :pifko:
Ten zesik mám od kámoše za pár kaček. Někde se mu válel v kufru dlouho. Myslíš, že výkonově bude horší než jsem psal? Tuhle značku vůbec neznám, takže nevím.

Na výstupu vím, jak to zapojit do můstku atd..
Jinak, když to nerozbočím Y adaptérém, tak přeci pak nemůžu pořádně nastavit gain, filtr a frekvenci. To se bude ladit všechno společně a já potřebuju zvlášť nastavit sub a zvlášť ovály. U každýho bude jinej gain, jiná frekvence, možná i jinej filtr. Nebo se pletu?

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od All »

Pokud jde o značku znám ji dost slušně. Prodávám ji asi 14 let. Tak dlouhou dobu je taky na českém trhu. Jedná se o seriózní obchodní značku vlastněnou švýcarskou firmou ACR (http://www.acr.ch/de/home/" onclick="window.open(this.href);return false;). Jedná se bezesporu o jednoho z největších obchodníků s autohifi sortimentem v Evropě přičemž pro některé zastupované značky je držitelem výhradních distribučních práv a některé značky (Spectron, Axton) vlastní přímo. Pokud jde o ten konkrétní zesík byl to dost solidní výrobek, ale je už hodně starý. Určitě víc jak 10 let.

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od F.I.K »

To ale nic nemění na tom, že tenhle konkrétní kus je snad nejslabší a nejlevnější 4- kanál od téhle značky...

Zapoj ten vstup jak píšu. Představ si to tak, že když přepneš na 2ch input, tak se to uvnitř propojí uplně stejně jako kdybys použil tu Y rozbočku a nastavil 4ch. 8)

RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

All píše:Pokud jde o značku znám ji dost slušně.....
Když ji tuto značku znáš, tak nevíš náhodou jak je na tom výkonově tento typ? Jestli sedí ty čísla, která jsem našel? Jen, abych věděl co na to můžu připojit eventuálně.

A chtěl bych poprosit ještě o jednu radu. Zapojil jsem na zesik zatím jen sub, ale stalo se mi, že najednou přestal hrát.
Vypnu rádio, chvíli počkám, znova zapnu a zase to hraje. Tohle mi udělalo už 2x. Nejdříve hned pár minut po zapojení. Pak jsem to zkoušel několikrát ještě a to 30min. hrálo a znovu. Dneska to ještě budu zkoušet, tak uvidíme, ale myslíte, že mohl být problém v zesiku nebo v čem?

Uživatelský avatar
F.I.K
Příspěvky: 193
Registrován: 12 pro 2010 11:52

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od F.I.K »

Neřeš kolik W má aparát co na to připojíš. Když to na zesilovači moc nenahulíš, tak je to jedno. Když to přestane hrát tak nehraje jen sub nebo i předek? Nesvítí při tom na zesilovači protect.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od All »

Mám pocit, že ten zesík byl v prodeji už když jsem s tím začínal. Je to už příliš dlouho na to, abych si data pamatoval. Spectron ale nikdy v katalozích uváděná data nezkresloval. Ne že by měl všechno dokonale přesné ale pokud jsi to našel někde v prospektu tak se to příliš lišit nebude.

RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

Jj, máš pravdu, svití tam protect. Teď jsem na to koukal. Kdyz zapnu radio, tak se na sekundu rozsviti zelena a pak sviti uz jen cervena.

RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

Ten zesilovač bude asi nejspíš v háji, podle mě. Nejdřív když takhle blbnul, myslel jsem si, že je problém v kabelech. Bruskou jsem to vybrousil až na plech karoserie a kostru stáhnul šroubem a matkou na fest, takže tam by být problém neměl. Kabely mám nový s odpovídajícím průřezem (10mm2). A teď se to děje pravidelně. Někdy se nezapne vůbec, někdy chvíli hraje a po pár minutách se vypne. Vypnu rádio a zapnu a zase 2min. hraje a šlus, takže je nejspíš ten zesik v háji.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od All »

Těsně před tím než nad ním definitivně zlomíš hůl zkus proměřit reproduktory. Odpoj kabely od zesíku a změř odpor nějakým multimetrem. Měl by mít +/- 4 Ohmy. Může být, že je vadná cívka některého reproduktoru. Už jsem viděl i zkrat mezi jednotlivými kabely reproduktorové dvojlinky. Jak už jsem ale psal, ten zesík je stařešina a možná chcípl definitivně věkem. Měřením ale nic neztratíš.

RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

Ahoj, ještě jednou poprosím o radu. Proměřoval jsem vstupy na zesiku. Na + od baterky je 12,5V, jak má být, ale na REM z rádia jde pouze cca 10,8V. Může to být důvod toho vypínání zesíku? Ale proč tam je tak málo, to nevím.

RikerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: 04 črc 2014 10:42

Re: Nastavení zesilovače

Příspěvek od RikerCZ »

Nakonec jsem koupil jinej zesik a ten funguje v pohodě :wink:

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“