zapojeni repro pls

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
Amanzes
Příspěvky: 46
Registrován: 23 srp 2005 15:17
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

zapojeni repro pls

Příspěvek od Amanzes »

nazdar v oblasti audio sem lama takže se ptám jestli je duležité zapojit repro jak ma nebo je jedno jaky drát zapojim na který konektor?jestli ne tak jak poznám který drát z radia zapojit na který konektor doufám že sem to nějak vysvětlil aby se na to dalo odpovědět díky

Uživatelský avatar
fancarhifi
Příspěvky: 243
Registrován: 19 lis 2005 18:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fancarhifi »

Je to velmi důležité!Zapojení kabelů musí být shodné z rádia na reproduktor.Kabely k repro od výrobce jsou většinou označeny hnědým proužkem -pol a červeným +pol tzn. že plusuvý je označen třeba žlutočerveně.Nejlepší je orientace podle kabelů v ISO konektoru u rádia kde je ale nutné znát osazení jednotlivých pinů.Jednodužší způsob jak zjistit polarizaci je, že repro připoj tzv. na sucho(kvůli fastonům) a při reprodukci se musí membrána vychylovat směrem ven.Pak nalisuj fastony +je širší 4,2 a - je užší 2,8 no a máš hotovo.

Amanzes
Příspěvky: 46
Registrován: 23 srp 2005 15:17
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Amanzes »

fancarhifi píše:Je to velmi důležité!Zapojení kabelů musí být shodné z rádia na reproduktor.Kabely k repro od výrobce jsou většinou označeny hnědým proužkem -pol a červeným +pol tzn. že plusuvý je označen třeba žlutočerveně.Nejlepší je orientace podle kabelů v ISO konektoru u rádia kde je ale nutné znát osazení jednotlivých pinů.Jednodužší způsob jak zjistit polarizaci je, že repro připoj tzv. na sucho(kvůli fastonům) a při reprodukci se musí membrána vychylovat směrem ven.Pak nalisuj fastony +je širší 4,2 a - je užší 2,8 no a máš hotovo.
takže ten tenčí konektor je minus a širší plus jo díky díky :poklona: to jsem chtěl vědět slyšel jsem totiž že prý to je jedno ale nějak sem tomu nechtěl věřit tak sem zase chytřejší fakt dík

Uživatelský avatar
Mike Mad
Moderátor
Příspěvky: 2347
Registrován: 11 kvě 2004 10:59
Bydliště: Sleepy Hollow - Dux
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Mike Mad »

ja kdyz jsem zapojoval audio tak jsem narazil na zajimaci problem...mel jsem ( :( ) Magnat BP7140 ovaly a kdyz jsem zapojil klasicky +- na repro tak nehrali bass, pouze kdyz jsem fadenul pouze na jednu stranu. to samy mi to delalo i po pripojeni pres 6tikanal sony XM2000...u jednoho repraku jsem otocil polaritu a ejhle uz to hralo normalne...myslite ze to mohlo treba byt z vyroby otoceny draty od fastonu k membrane? kazdopadne repraky mi pred 14 dny vybrali, takze bud resit neco jinyho.
Volkswagen Jetta Mk2 Coupe US&A 2.0 16V ABF ... reconstruction
Volkswagen Bora Variant 1.9TDI ARL ... daily

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od All »

Nejjednodužší zjištění polarity repráků není zapojením na sucho a už vůbec není pravda, že se membrána musí při reprodukci vychylovat směrem ven. Někdy se musí i vracet. Tady je drobná nepřesnost. Jde o první pohyb membrány při zahájení reprodukce. Nejjednodušší to není proto, že do nich musí jít signál aby se vůbec hýbaly a když bude rychlejší muzika nezachytíš první pohyb. Nejjednodužší je připojit k repráku slabou baterku (třeba tužkovou 1,5 V, NE silnější a klidně i použitou). Pak jde membrána dopředu pokud je polarita správně. Ten pohyb je naprosto jasný a zřetelný. Navíc dokud je baterka připojená zůstává membrána vychýlená. Když je polarita obrácená je membrána vtažena dovnitř. Když nepoužiješ silnou baterku není se čeho bát a nemusíš ani výmýšlet jak to připojit. Stačí přidržet prsty. A neboj, nekope.

Uživatelský avatar
Mafox
Příspěvky: 80
Registrován: 06 lis 2005 22:58

Příspěvek od Mafox »

to s tou baterkou je sice fajn, ale za situace kdy mám natáhlé dva dráty stejné barvy k repráku na kterém +- označené je, asi jinak než dle pohybu te membrány správné zapojení neodhadnu. (samozřejmě nepočítám jít zpětně k rádiu) Smile btw: co hrozí když se to šoupne naopak?

Uživatelský avatar
iwi
Moderátor
Příspěvky: 1054
Registrován: 04 bře 2005 14:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od iwi »

Když se ti to náhodou podaří zapojit obráceně tak se zase až tak moc nestane, respektive nemusíš mít strach, že si ty repro odpálíš.
Renaut Mégane Grandtour II 1,5dCi 74kW

Uživatelský avatar
Georgeos
Příspěvky: 726
Registrován: 15 kvě 2004 17:39
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Georgeos »

když je zapojíš obráceně tak dojde k akustickýmu zkratu
Třeba když repráky ve dveřích budeš mít zapojený jeden dobře a jeden špatně tak jedna membrána půjde ven a druhá místo toho dovnitř. Prostě to nebude hrát jak by mělo.
Ale repráky tím nezničíš.
http://fimosperky.cz - obchod s ručně vyráběným zbožím :)

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od All »

Tohle přece není akustický zkrat.

Uživatelský avatar
iTUNiNG.cz
Příspěvky: 47
Registrován: 07 lis 2005 22:29
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od iTUNiNG.cz »

Georgeos píše:když je zapojíš obráceně tak dojde k akustickýmu zkratu
Třeba když repráky ve dveřích budeš mít zapojený jeden dobře a jeden špatně tak jedna membrána půjde ven a druhá místo toho dovnitř. Prostě to nebude hrát jak by mělo.
Ale repráky tím nezničíš.
presne otoci se sinusovka a nebude to hrat basy.. mezi kmitoctove hranice se pozerou.. jinak repro se stim neznici.. proste plus na plus a minus na minus :)
iTUNiNG.cz - dáme vám náskok
tel.: 608 608 010 - icq.: 225918626
mail.: info@ituning.cz web.: http://ituning.cz
Nove originalni svetla -- http://svetla.ituning.cz
Nove: Lakovani, oprava bouracek, klempirske prace

Uživatelský avatar
Mike Mad
Moderátor
Příspěvky: 2347
Registrován: 11 kvě 2004 10:59
Bydliště: Sleepy Hollow - Dux
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Mike Mad »

Mike Mad píše:ja kdyz jsem zapojoval audio tak jsem narazil na zajimaci problem...mel jsem ( :( ) Magnat BP7140 ovaly a kdyz jsem zapojil klasicky +- na repro tak nehrali bass, pouze kdyz jsem fadenul pouze na jednu stranu. to samy mi to delalo i po pripojeni pres 6tikanal sony XM2000...u jednoho repraku jsem otocil polaritu a ejhle uz to hralo normalne...myslite ze to mohlo treba byt z vyroby otoceny draty od fastonu k membrane? kazdopadne repraky mi pred 14 dny vybrali, takze bud resit neco jinyho.
:?: a to sem daval bacha a kabely jsou vsechny spravne ale stejne jsem j e musel otocit, bo doslo k tomu co pise iTuning
Volkswagen Jetta Mk2 Coupe US&A 2.0 16V ABF ... reconstruction
Volkswagen Bora Variant 1.9TDI ARL ... daily

Uživatelský avatar
Mafox
Příspěvky: 80
Registrován: 06 lis 2005 22:58

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Mafox »

sry za lamas dotaz, ale jaký je rozdíl vrepro komponentní x koaxiální
VW Golf IV 1,6 16V r.v. 2000

Uživatelský avatar
fancarhifi
Příspěvky: 243
Registrován: 19 lis 2005 18:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fancarhifi »

U koaxiálních repro je výškový reproduktor integrován spolu se středobasem(uprostřed) a komponentní set se sestává se dvou oddělených reproduktorů,středobas zvlášt´ a výškový zvlášt´

Uživatelský avatar
Mafox
Příspěvky: 80
Registrován: 06 lis 2005 22:58

Příspěvek od Mafox »

díky, tohle mi furt vrtalo v hlavě :) imho lepší je asi kompon. varianta co?

Uživatelský avatar
fancarhifi
Příspěvky: 243
Registrován: 19 lis 2005 18:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fancarhifi »

Je 8) hlavně pro přední instalaci
Přílohy
kompo OPTI6C  6919,-.jpg
kompo OPTI6C 6919,-.jpg (35.65 KiB) Zobrazeno 3334 x

Uživatelský avatar
iTUNiNG.cz
Příspěvky: 47
Registrován: 07 lis 2005 22:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od iTUNiNG.cz »

a do plata ovaly.. dokazi docela i zabasovat :)
iTUNiNG.cz - dáme vám náskok
tel.: 608 608 010 - icq.: 225918626
mail.: info@ituning.cz web.: http://ituning.cz
Nove originalni svetla -- http://svetla.ituning.cz
Nove: Lakovani, oprava bouracek, klempirske prace

Uživatelský avatar
Georgeos
Příspěvky: 726
Registrován: 15 kvě 2004 17:39
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Georgeos »

All píše:Tohle přece není akustický zkrat.
a co to teda je
http://fimosperky.cz - obchod s ručně vyráběným zbožím :)

Uživatelský avatar
fancarhifi
Příspěvky: 243
Registrován: 19 lis 2005 18:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fancarhifi »

Špatnou polarizací nenastane akustický zkrat jen dojde k tzv. rozfázování.Reprodukce nezní čistě a při vyšších hlasitostech až nepřijemě.Akustický zkrat má většina seriových aut kde není oddělený prostor před a za membránou.Proto úprava upevnění reproduktoru přinese zlepšení reprodukce nižších kmitočtů.Pak je schopen využít svou kvalitu.Sebelepší repro špatně umístněný nic nezmůže.

Uživatelský avatar
Cenda
Příspěvky: 220
Registrován: 02 kvě 2004 19:37
Bydliště: Chocen
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Cenda »

presneji receno dojde k interferenci vlneni :D , cast spektra zvuku nebude slyset, pac se navzajem "vyrusi".
Jak rika fancarhifi, akusticky zkrat je napr. spojeni prostoru pred a za membranou.
pouze "hifík"

Uživatelský avatar
Mafox
Příspěvky: 80
Registrován: 06 lis 2005 22:58

Re: zapojeni repro pls

Příspěvek od Mafox »

Možná mám podobný problém, mám sice Bull Power 6940, ale taky se mi zdá že to je na opak. Navíc na repros na tom menším konektoru je vyryté menší plusko. Mám to sice bez zesáku takže to moc nebasuje, ale když sem to testnul naopak zdálo se mi mírné zlepšení.
Dále z iso konektoru mám jeden drát bez proužku a jeden s černým proužkem (považoval jsem ho automaticky za +) Byla tahle domněnka správná?
Zítra to schválně ještě zkusím přehodit naopak a uvidíme.
Mike Mad píše:ja kdyz jsem zapojoval audio tak jsem narazil na zajimaci problem...mel jsem ( :( ) Magnat BP7140 ovaly a kdyz jsem zapojil klasicky +- na repro tak nehrali bass, pouze kdyz jsem fadenul pouze na jednu stranu. to samy mi to delalo i po pripojeni pres 6tikanal sony XM2000...u jednoho repraku jsem otocil polaritu a ejhle uz to hralo normalne...myslite ze to mohlo treba byt z vyroby otoceny draty od fastonu k membrane? kazdopadne repraky mi pred 14 dny vybrali, takze bud resit neco jinyho.

Uživatelský avatar
fancarhifi
Příspěvky: 243
Registrován: 19 lis 2005 18:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fancarhifi »

Přípojné konektory(fastony) na reproduktorech jsou, aby se zbránilo záměně, značeny- menší konektor 2.8 je minus a širší konektor 4.2 je plus.Při reprodukci se musí membrána vychylovat směrem ven.Označený kabel by mohl být plus.Magnaty basují celkem dobře?!?

Uživatelský avatar
Mafox
Příspěvky: 80
Registrován: 06 lis 2005 22:58

Příspěvek od Mafox »

mno to rádio co mám dává 4x35W :( takže od toho moc nemůžu čekat, ráno to schválně ještě procheckuju s tou baterkou, případně zkusím prohodit a uvidí se
btw: na těch magnatech je pravě plusko vyryte na tom menším, je sice takové sotva znatelné, ale + to bezpečně je

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“