Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
Sony3
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2007 00:12

Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od Sony3 »

Zdravím mám pár věcí o které se chci podělit a rád bych si zde pro upřesnění přečetl i Vaše názory. Takže jak je to s autohifi? Jeden známej mi povídal že je jedno jakej basák dáte do auta (má na mysli basák od domácího kina třeba) tvrdí basák jako basák, je to prý jedno. Bohužel se mi ho nepodařilo přesvědčit že nemůže srovnávat HiFi systém s autohifi. No nic dále. Jak je to s výkonem? Jde mi o to že ještě říkal, že na každých 500Watt je potřeba už Kapacitor (Já říkám teda Kondenzátor, ale to je jedno). Snažil jsem se mu vysvětlit že pokud má dobrou baterku že ho nebude potřebovat (já osobně mám 62Ah). Teď by mě zajímalo jak se sčítá (bere) výkon (i když na něm tolik vlastně nezáleží, protože ho v autě stejně nevyužijete, je to malý prostor)? Jestli se sčítá vše dohromady (mám na mysli jak výkon rádia tak taky zesilovače repráku a subwooferů) nebo se bere jen výkon rádia a zesiku. To aby se zjistilo jaký celkový výkon aparatura vlastně má? A dál mi nikdo nevěří, že by basák mohl mít frekvenční rozsah od 20HZ do 100Hz (-3dB). Vysvětlí mi to někdo? Mám dvojitý basák od Axtonu (Axton cab609), tenhle parametr je u něj napsaný (mj. on má basák od VDO Daytona=to neznám ani). Pak se dohaduje že by v autě prý vydržel nějakejch 120dB (že to je prý práh slyšitelnosti). Vysvětlete tohle vše prosím někdo ať to můžu vytisknout a přinést mu to.
Jinak má sestava je pro začátek taková zatím: rádio Pioneer DEH-7700MP(4x50W) Zesik- Magnat Phantom 4500(4x190W),subwoofer Axton cab609(2x600W),kompo repro Rainbow SLX 265 Deluxe (2x150W) a na platě mám repro Magnat Classic 204 (2x200W) - kolik mám tedy celkový výkon (i když je to fuk stejně se nevyužije) a co říkáte na sestavu. Jinak kdyby měl někdo zájem o ten Subwoofer je k mání. Potřebuju si udělat v kufru místo pro kočárek, budu taťka, takže ho měním za Helix W12 box. Jinak děkuji za Váš čas a názory. A nekamenujte mě :-), jen chci vědět jak to je.

Sony3
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2007 00:12

Příspěvek od Sony3 »

Jinak když jsem mu to pustil a trochu víc zesílil, sico to trochu víc v kufru drnčelo, a ukázal že mi ani trošičku nezablikají světla, tak na to nic neřekl a jel pryč.

mcsow
Příspěvky: 190
Registrován: 29 kvě 2006 20:20
Bydliště: žatec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od mcsow »

rozdíl je v těch basákách hlavně v tom že autohify je děláaný na větší rozmezí jak vlhkosti tak teplot což domací hify ne, někde sem o tom čet
vw golf II 1.6 carb.
výškově stavitelnej podvozek
ATS CUP 195/50 R15
<a href="http://pomalu-a-vklidu.wz.cz"> pomalu-a-vklidu </a>

Uživatelský avatar
homer01
Moderátor
Příspěvky: 2628
Registrován: 16 dub 2006 17:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od homer01 »

co se týče basáků, tak je to taky o tom určení a vlhkosti, to jeprvní věc, druhá věc je že na domácí hifi sou dělaný komponenty na 8ohmů a do autohifi na 4ohmy. Co se týče kapacitoru, tak se tvrdí že je vhodný ho dávat od 500w výkonu vejš, ale důležitější je mít vhodný napájecí kabely.Na tohle má každej jinej názor, jeden ti řekne že kapa je potřeba a jeden že ne, takže je to v podstatě na tobě, ale pokud budeš mít nějaký větší výkony tak tím asi sestavě neuškodíš.

Ale určitě napíše nějakej větší odborník a poradí ti :)

Uživatelský avatar
Cenda
Příspěvky: 220
Registrován: 02 kvě 2004 19:37
Bydliště: Chocen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od Cenda »

1) ad SW
není to tak úplně jedno vzhledem k teplotním mezím, vlkosti a prašnosti. Klidně může mít i 8Ohm, je to pak jen o citlivosti a zesilovači. Dál jde o velikost ozvučnice (ne každý si dá 80l bednu s PA) a svým způsobem druh. Většina lidí má SW v kufru a tady se tváříme, jako že pokládáme objem kufru vzhledem k objemu ozvučnice za "nekonečně" velký, či mnohem větší a že tento poměr nehraje roli. On ale roli hraje a má vliv na výslednou reprodukci. Nakolik se při vývoji měničů k tomuto faktu přihlíží, nevim, resp. nechci tady kecat.
2) ad kondenzátor
obecně z praxe se doporučuje od 500W/RMS na SW dávat kond. Můj názor je, že stačí dobrá baterie (dělají se spec. baterie s vysokým zkr. proudem a malým vnitřím odporem), odpovídající kabeláž. Pokud, tak jsem zastánce druhé baterie (např. Stinger) přímo k zesilovačům. Kapacita baterie není parametr, podle kterého bych posuzoval kvalitu.
3) ad výkon
počítá se RMS výkon ZESILOVAČŮ! V případě rádia to bude 12-17 W/RMS/kanál, pokud digi, tak se snad udává až 33. Výkon rádia je vcelku zanedatelný. Jen se zmíním, že k použití externího zesilovače zdaleka nevede jen touha po co nejvyšším akustickém tlaku. To by bylo na dýl.
4) ad rozsah
to je dost divný údaj. All je zná, tak řekne.

Sestava - vyměň ten zesilovač, jinak s W12 dobré komponenty. Hlavní je ale dobře odvedená instalce.
pouze "hifík"

Sony3
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2007 00:12

Příspěvek od Sony3 »

Za jaký zesilovač. Tenhle je celkem nový a není špatný prý (je na tom prý stejně jako magnat panthera 4 a ten je v testech na dobré pozici). Jo nejezdím s tím na soutěže je to pouze pro mě.Tam bych určitě neuspěl :nono: Jinak díky za názory.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od All »

Údaj 20 až 100 Hz je uvedený i u samotného wooferu CAW309, který je v tom boxu osazený. Nevím ale k čemu se mám vyjadřovat. K tomu jestli jako umí tak nízko?

Sony3
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2007 00:12

Příspěvek od Sony3 »

Kamarád mi nevěří že by měl tak nízký rozsah 20-100Hz že prý mají tyhle repra víc pře 100Hz třeba min 450Hz. vysvětlit "20-100Hz (-3dB)"!

Uživatelský avatar
petis
Příspěvky: 61
Registrován: 19 pro 2004 09:39
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od petis »

120dB se dá vydržet, ale jde oto na jaký frekvenci. třeba na 70Hz vpohodě, ale 120dB na 30Hz by myslím pustil moč i trus:-))
Takže asi tak:-)
dB Drag
Street A
Rockford Fosgate TRF
amp: 10.3kW rms



''Život začíná na 155dB''

Uživatelský avatar
OXiDE.cz
Příspěvky: 421
Registrován: 24 bře 2005 09:22
Bydliště: Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OXiDE.cz »

Sony3 píše:Kamarád mi nevěří že by měl tak nízký rozsah 20-100Hz že prý mají tyhle repra víc pře 100Hz třeba min 450Hz. vysvětlit "20-100Hz (-3dB)"!
mam tenhle woofer:
http://www.carhificenter.com/index.php? ... 2.64841514

je tam rozsad 28Hz - 1kHz , ale nepoužívá se celej většinou do 80Hz nebo 100 Hz nebo 120Hz (snad se nepletu).

Podle mě se kapacitor hodí vždycky. Ale jak psal Cenda jsou i spec. baterie s velkým vybíjecím prodem, ale většina lidí radši koupí za pár tisíc kapacitor (kondensátor) a sou spokojený.

Nejdůležitější je dobrá kabeláž !!! K čemu pak je dobrá baterka nebo kapacitor, když ten proud neprojde kabelem nebo to bude někde jisřit nedjbože to schoří.[/b]
Felda forever

Uživatelský avatar
Celica2.0GTI
Příspěvky: 1030
Registrován: 23 čer 2005 21:43

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od Celica2.0GTI »

Petis 120dB na 10Khz to by byla lahoda pro uši co. Jinak rainbow a magnat je jiná třída výrobků nedával bych je společně

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od All »

Nikdy jsem žádné frekvenční rozsahy reproduktorů neměřil protože to neumím a ani jsem neměl důvod. Kamarádovo tvrzení je ale nesmysl už proto, že za basové frekvence je brán rozsah do cca 60 Hz. Výš už je to tzv. nízký středobas ale kdybych zapoměl i na ten je rozsah basů někam do 120 Hz přičemž největší obsah basových tónů v hudbě je na frekvencích cca 35 až 50 Hz. Zkouška je jednoduchá. Equalizéry ovlivňují jednotlivá frekvenční pásma a tak si pusť muziku a tahej za EQ na nízkých frekvencích. Jestliže se bude zvuk měnit je jasné v jakém pásmu woofer pracuje. Nejsem schopen vyjádřit nebo zkontrolovat pokles ale slyšitelné frekvence jsou jasné.
V případě nepřesností prosím o vyvedení z omylu.

thomaswilliams
Příspěvky: 1629
Registrován: 22 pro 2005 16:23
Bydliště: rio
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od thomaswilliams »

já bych se zmínil... k té kabeláži....včera jsem dokončil instalaci kamarádovi...1,2 12 v ibiza....altík nic moc...nebudou to nijaké výkony je to celkem zákl.model....nic méně rms výkon obou zesiků bude do 500W dohromady...kabel od baterky do kufru k distributoru k zesiků a kostření ke karoserii...jsem mu vnutil...53mm2 stříbřenej carpover...+ 1F condík a výsledek se nám pohybuje okolo 14,2 V při zesílení na 75% to spadne na 13,6 V což si myslím že jsou náherné hodnoty....takže pro mě je základ dostatečná kabeláž....a samozřejmě cap..prote si zjisti učinnost zesilovače...při jakých voltech a to se budeš hodně divit..

Uživatelský avatar
Cenda
Příspěvky: 220
Registrován: 02 kvě 2004 19:37
Bydliště: Chocen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od Cenda »

Píše " že by basák mohl mít frekvenční rozsah od 20HZ do 100Hz (-3dB)" což se mi zdá skutečně divné, že by naměřená charakteristika byla defacto rovná čára (+-1,5dB) v rozsahu 20-100Hz. To jsem snad nikdy neviděl.
pouze "hifík"

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od All »

OK. Který výrobce ale u svých výrobků uvádí průběhy frekvenční křivky. Jde přece převážně o katalogové údaje stejně jako v tomto případě.

Sony3
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2007 00:12

Re: Zkušenosti a vysvětlení, prosím!!!

Příspěvek od Sony3 »

Přesně tak. Jinak tady je na ně odkaz http://www.mh.cz/index.php?page=axton-c ... 24fc6445dc

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“