Elektrolýza - odrezování

Plasty, spoilery, čirá optika, neony, zadní lapmy, křídla a tak dále, to najdete v této kategorii.

Moderátoři: Fáboš, Jardafox

Odpovědět
Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Elektrolýza - odrezování

Příspěvek od bóďa »

Narazil jsem na docela zajímavou věc, určitě to znáte, ale chtěl bych se zeptat, zda se dá v domácích podmínkách opravdu dosáhnout takových výsledků, popřípadě máte-li nějaké rady a tipy, sem s tím. Přes víkend bych to chtěl vyzkoušet

http://www.ma500.fr/amoi/index.php?2006 ... lectrolyse" onclick="window.open(this.href);return false;


ObrázekObrázek
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

tak jsem to dnes zkoušel na brzdovém třmenu.
každou chvíli jsme to vyndával (cca každých 30 min).
Po hodině v nádobě, kdy jsem třmen vyndal, byla vrstva rzi hezky odlouplá, třmen jsem vzal do umyvadla a tam vrstvy rzi opláchl a kde to šlo, tak jsem tomu pomohl rukou. Zase jsem to tam hodil a kontroloval, nakonec když jsem to vyndal, tak jsem třmen omyl, usušil a vzal jen dráťákem ručně (žádná vrtačka) a zase to hodil do nádoby, tak na půl hodiny až hodinu. a výsledek myslím, že super. Příště to tam prostě nechám třeba šest hodin a pak to vyndám, asi je zbytečný to oklepávat od tý rzi, ale tak že jsem to dělal poprvý, tak jsem to kontroloval, abych věděl, jakou dobu to tam nechat. Jinak dohromady to tam bylo asi 4 hodiny.

až budu dělat něco dalšího tak hodím fotky. určitě to budou všechny brzdy, ramena, těhlice a pak různé plechové držáky atd.
Přílohy
P1140633.JPG
P1140633.JPG (77.27 KiB) Zobrazeno 9875 x
P1140636.JPG
P1140636.JPG (115.6 KiB) Zobrazeno 9875 x
P1140638.JPG
P1140638.JPG (98 KiB) Zobrazeno 9875 x
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

dalsi... a je to debilne prehazeny.. koukejte jakoby vodzdola nahoru u prvniho postu a pak vodzdola nahoru u tohodle... nechapu proc to vkladani obrazku nejakej admin nezmeni na "vzestupně".. asi tri kliky a je to :roll:
Přílohy
P1140650.JPG
P1140650.JPG (107.04 KiB) Zobrazeno 9875 x
P1140651.JPG
P1140651.JPG (109.8 KiB) Zobrazeno 9875 x
P1140653.JPG
P1140653.JPG (71.08 KiB) Zobrazeno 9875 x
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Uživatelský avatar
kentoya
Příspěvky: 1279
Registrován: 02 pro 2005 23:55
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrolýza

Příspěvek od kentoya »

vypadá to pěkně, ještě by to chtělo znát ideální roztok a ideální napětí a bude to mazec
IQ sice stylingem nenahradíš, taboo ti ho taky nezvedne, ale dokáže rozšířit brutálně obzory :D
http://www.odtahove-sluzby.cz

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od m.artty »

To je pěkný 8) na malý věci úplně ideální. Můžeš napsat nějakej stručnej návod jak na to? Taky to chci vyzkoušet :lol:
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

no nic na tom neni (pro tyto výsledky) :D. dělal jsem to s nasazením vesnickýho garážmistra. :lol:

koupil jsem sodu (v obchode meli vic druhu, libila se mi krystalicka protoze psali ze je superrozpustna, tak jsem vzal tu :lol:), vzal jsem kýbl s vodou (cca do půlky), pytlik se sodou, hrc ho tam.. to by mohlo stačit, řekl jsem si :lol:. asi hodinu jsem hledal něco nerezovýho, nakonec jsem stejně vzal plech, co mám na kitování, na to připojil + od autonabíječky (12v), vzal jsem drát, ten omotal dírou v třmenu, kde se uchycuje k těhlici (bylo to jediné čisté nezrezlé místo, proto tam), hodil jsem to do kýble tak, aby se to samozřejmě nedotýkalo nerez plechu, na drát připojil -, zapnul nabíječku a začalo to trochu šumět a mezitím, co jsem se tam sral s tlumičem se to samo "kartáčovalo" a občas jsem na to juknul, ostatní jsem už popsal.

myslel jsem, že je to známé, protože mi nešlo do hlavy, že by něco tak jednoduchého, efektního a levného spoustu lidí nepoužívalo.. myslim, že to ulehčí hodně práce a je to udělané líp než drátěnym kartáčem na vrtačku... myslím, že se to dá srovnat s opískovaným, ale není tam úběr materiálu... o víkendu zkusim udělat rameno, jsem zvědavej, tohle jsem dělal jen na zkoušku
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Pernick
Příspěvky: 1268
Registrován: 17 črc 2007 21:39
Bydliště: Brno

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Pernick »

8) Pěkný, člověk je zas o něco chytřejší. Děkujeme Bóďo :pifko:
Renault Megane Break 1.9DTi 100koní v naftě, jsem spokojený =)

Uživatelský avatar
kentoya
Příspěvky: 1279
Registrován: 02 pro 2005 23:55
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrolýza

Příspěvek od kentoya »

ona ta elektrolýza je v podstatě jasná, když zavezeš díly na zinek, tak čistí rez taky elektrolýzou, jen by chtělo vychytat napětí a roztok, aby to bylo rychlé jako před zinkem v zinkovně, ale i s tou sodou a 12 voltovou baterkou jsou výsledky úžasné
IQ sice stylingem nenahradíš, taboo ti ho taky nezvedne, ale dokáže rozšířit brutálně obzory :D
http://www.odtahove-sluzby.cz

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

není zač, rád se podělím a budu rád, když sem pak někdo hodíte nějaký postřehy :).

o víkendu chci udělat aspoň jedno rameno a ještě něco železnýho, protože na tý litině to není tak vidět ten rozdíl :)

kentoya: to jo no, ale zase jak to zjistíš, viď... takhle to sice dlouho trvá, ale i tak si myslím, že je to super. některé věci se dělají špatně drátěným kartáčem na vrtačce a při představě, že si dám všechno na opískování na jednu hromádku a pak se v tom ještě vyznám mi bylo na zvracení :D. a vozit každý díl na opískování zvlášť je blbost. takhle si to můžu všechno postupně odrezovat a stříkat :). a pořád i když se s tím budu trápit kartáčem, tak výsledek nikdy nebude tak dokonalý, vždycky to má pořád nádech do lišky a to není ono, si myslim :). takhle to vypadá docela pěkně, ještě uvidim na tom železe.
Naposledy upravil(a) bóďa dne 17 lis 2009 00:24, celkem upraveno 1 x.
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od m.artty »

Taky to musim vyzkoušet, jen nevim kdy se k tomu dostanu....
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Uživatelský avatar
kentoya
Příspěvky: 1279
Registrován: 02 pro 2005 23:55
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrolýza

Příspěvek od kentoya »

za vyzkoušení to stojí
ale pokud mě neklame pamět, tak se používá kyselina fosforečná
napětí okolo 30 volt a samo že nějakej ten ampér
funguje to i na elektrolytické pokovení, na škole za komančů jsme na to měli nabíječku na tatrovky tedy 24v
a pokud si dobře pamatuju tak se nesmí používat nerez, jelikož jeho použití při elektrolýze je nebezpečné, kvůli vývinu nevím jestli to napíšu správně "hexavalentní chrom" a mělo by to být to svinstvo jak byl o tom ten film ta právní kauza kdesi v americe a ten film se jmenoval podle té baby, ale na to jméno si nemůžu vzpomenout

jinak na škole jsme používali na rez taky sodu, a při pokovení se tuším přehodila polarita, a roztok se zaměnil za kovový, popř se dala elektroda ze které se např uvolnoval zinek, ale je to dávno, možná v tom mám nějakou chybu, ale náš chemikář byl magor a učil nás trochu dost pomocí pokusů
IQ sice stylingem nenahradíš, taboo ti ho taky nezvedne, ale dokáže rozšířit brutálně obzory :D
http://www.odtahove-sluzby.cz

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

prosímtě, cos to říkal s tím nerezem? něco že je to nebezpečné? :D
jako že mi to mohlo vybouchnout nebo že se nedožiju rána? :lol:
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Simmy
Příspěvky: 597
Registrován: 29 črc 2009 20:28

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Simmy »

co jsem četl já nějaké ty návody a tak, tak ten nerez prý nevadí, ale dá se prý použít i uhlíková elektroda, což by možná mohlo být bezpečnější, pokud je na tom nerezu něco pravdy :)

Uživatelský avatar
kentoya
Příspěvky: 1279
Registrován: 02 pro 2005 23:55
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrolýza

Příspěvek od kentoya »

hexavalentní nebo hexavaleční, prostě šestivazný, je prudce jedovatý, nebouchá, jediné co může bouchnout, tak uvolněný plyn, protože při elektrolýze se vylučuje vodík a kyslík, až budu mít náladu zkusím něco pohledat, ale nepředpokládám že v češtině toho bude mnoho

a ten film se jmenoval erin brokovitch nebo tak nějak
IQ sice stylingem nenahradíš, taboo ti ho taky nezvedne, ale dokáže rozšířit brutálně obzory :D
http://www.odtahove-sluzby.cz

Uživatelský avatar
kucik
Příspěvky: 497
Registrován: 27 kvě 2008 12:48
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od kucik »

Na pytel je,že tohle asi nebude fungovat u dílů,které na sobě mají nějaký nátěr,např bodyčko nebo něco podobného.
mazda MX-6 coupe GD 2.0 16v - summer car
peugeot 405 SRi 2.0 - ex winter car
škoda fabia 1.2 htp - daily

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

ted jsem vytahl plechove drzaky cidel podvozku a super... je to potreba cely vzit kartackem na zuby pod vodou a omejt tu rez. kde byla barva a nebylo to zrezly tak to zustalo

kentoya: pořád to nechápu :lol:. co je teda jedovatý, resp. na co si dávat pozor?
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 05:23, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
Smayk
Příspěvky: 356
Registrován: 29 úno 2008 20:57
Bydliště: Jihlava

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Smayk »

Taboo píše:
kentoya píše:vypadá to pěkně, ještě by to chtělo znát ideální roztok a ideální napětí a bude to mazec
Zadneho idealniho roztoku, idealniho napeti a jakekoliv elektrolyzy k ocisteni komponentu od rzi (a/anebo nejakeho laku) neni zapotrebi. Staci $5 muriatic acid ( http://www.all-things-concrete.com/imag ... -11735.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; ) - k dostani temer vsude. Da se to redit vodou - ke zpomaleni reakce (treba 50/50), ale k cisteni treba komponentu podvozku anebo brzd to pouzivame neredene. Pote jen oplachnout vodou. Mala rada: V zadnem pripade to nepouzivejte nekde v garazi - a ani tu zakoupenou nadobu tam neuchovavejte (ten acid pres ten plast "dycha"), protoze vse, co je okolo ze zeleza anebo oceli se potahne diky tem vyparum vrstvou rzi. Je to proste vec na jedno pouziti nekde venku - a pote se toho pouziteho acidu rychle zbavit... :lol: Ty vysledky jsou MNOHEM lepsi, nez co tady vidim. :wink:
Nevim,co je na tom obrázku,ale mě tohle reznutí všeho kolem dělala kyselina chlorovodíková,ale nedoporučovali mi v tom máčet kalené díly,protože to prej narušovalo ten kov a muselo by se to následně žíhat,takže na brzdy asi nepoužitelné,ale čistilo to perfektně :-)
I live in SUPRA World
Celý život bychom měli žít tak, že jednou, až se za ním otočíme, si budem moci říct: Hmm nice smoke-screen...

Uživatelský avatar
Smayk
Příspěvky: 356
Registrován: 29 úno 2008 20:57
Bydliště: Jihlava

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Smayk »

A už mi to muriatic acid přeložil mr. G :lol:
I live in SUPRA World
Celý život bychom měli žít tak, že jednou, až se za ním otočíme, si budem moci říct: Hmm nice smoke-screen...

Uživatelský avatar
Hasis
Příspěvky: 470
Registrován: 08 črc 2007 11:14
Bydliště: In my PC
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Hasis »

a co treba hlinik? to se stim da cistit? chemie me vubec nebavila... :D

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 05:23, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
kentoya
Příspěvky: 1279
Registrován: 02 pro 2005 23:55
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrolýza

Příspěvek od kentoya »

nechce se mi hledat, ale jak jsem psal, při použití nerezu při elektrolýze, vzniká v roztoku hexavalentní chrom a ten se vstřebává i přes kůži a je prudce jedovatý, yskrz jednu elektrolýzu bych si s tím hlavu nelámal, ale nerez prostě není vhodná

za tu kyselinu chlorovodíkovou dík, tu vyzkouším, když jsem za komančů bastlil, tak jsem ji míchal s peroxidem vodíku (H2O2) a ideálně to leptalo měď
IQ sice stylingem nenahradíš, taboo ti ho taky nezvedne, ale dokáže rozšířit brutálně obzory :D
http://www.odtahove-sluzby.cz

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 05:23, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
Hasis
Příspěvky: 470
Registrován: 08 črc 2007 11:14
Bydliště: In my PC
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Hasis »

Taboo píše:
Smayk píše:Nevim,co je na tom obrázku,ale mě tohle reznutí všeho kolem dělala kyselina chlorovodíková,ale nedoporučovali mi v tom máčet kalené díly,protože to prej narušovalo ten kov a muselo by se to následně žíhat,takže na brzdy asi nepoužitelné,ale čistilo to perfektně :-)
Mne to Wikipedia prelozila jako "Kyselina chlorovodíková" :lol: . Zadny kov kalenych dilu to do hloubky nijak nenarusuje a nic se nemusi nasledovne nejak zihat. Narusuje a odstranuje to jen vnejsi povrchovou vrstvu rzi, oxidace a necistot a zcela bezne se to pouziva v prumyslu pred dalsi upravou materialu (treba galvanizaci) anebo obrabenim. Ja bych to nepouzil jen tam, kde je nutnost nejakeho opravdu presneho povrchu - jako treba pisty brzd, ale cistit s tim treba brzdove kotouce a vsemozne drzaky, uchyty a komponenty podvozku je OK. Samozrejme, po dukladnem oplachnuti a vysuseni je nutne co nejdrive aplikovat nejaky ochrany lak (anebo jinou ochranou vrstvu), protoze zelezo a ocel po ocisteni oxiduji (reznou) temer okamzite... :wink:
takze al blok stim necistit.....
nejaky dobry typ na cisteni bloku, tak aby se vycistily i kanaly, ktery je pres rok jen tak pod plachtou :D

m1tv
Příspěvky: 426
Registrován: 07 led 2007 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od m1tv »

Hasis píše:
takze al blok stim necistit.....
nejaky dobry typ na cisteni bloku, tak aby se vycistily i kanaly, ktery je pres rok jen tak pod plachtou :D
nechat otryskat sodou :wink:
muj ukol? sp(r)asit svět:)opravy a upravy vozu 739208725

F.i.s.h.men
Příspěvky: 104
Registrován: 13 led 2008 09:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od F.i.s.h.men »

Zkoušel to ještě někdo?

Uživatelský avatar
bóďa
Příspěvky: 2337
Registrován: 12 pro 2005 19:05
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od bóďa »

pár věcí jsem s tim dělal, ale je to na fakt orezlý věci, ale stejně je to voser. nějak lenivim a radši to odvezu nechat opískovat :D
3x Renault Safrane Hartge Biturbo

F.i.s.h.men
Příspěvky: 104
Registrován: 13 led 2008 09:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrolýza

Příspěvek od F.i.s.h.men »

Já právě těmhle věcem moc nerozumím, ale tohle mě zajímá. A taky hlavně to pokovení potom aby to nerezlo.

Tady pán to docela používal a měl i nějaký roztok na to pokovení co to obarví.

http://www.sxoc.com/vbb/showthread.php?t=283826&page=28" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Mirek-200sx
Příspěvky: 858
Registrován: 18 kvě 2006 16:42
Bydliště: Brno

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Mirek-200sx »

ja tak cistim hodne veci, neni k tomu v pripade kyseliny chlorovodikove potreba ani ta elektrolyza. Staci to do ni ponorit a par hodin to tam nechat 8)
In progress: Nissan 260SX S13 Spec-R Twin Turbo
Project car #1: Nissan Primera P10 GT (SR20VE I in progress)
Project car #2: Nissan Primera P10 4x4 rv.92 SR20Di (SR20DET/VET
Daily car: Škoda Felicia II 1.6i rv.98

Lery69
Příspěvky: 11
Registrován: 25 úno 2013 18:58

Re: Elektrolýza

Příspěvek od Lery69 »

Kolik té jedlé sody by se mělo dát do jednoho litru vody ?

Odpovědět

Zpět na „Exteriér - styling a elektronika“