m.artty píše:Dneska jsem odvezl svoují služební dodávku na servis a náhradní jsem dostal Hyundai i30 1,6 benzín 99 kW... hned jak jsem mi to předával, tak jsem si vzpomněl na toto téma a těšil se, jak si užiju auto, které chválí člověk co jezdil Kadettem GSI. No, ujel jsem s tím dneska 120 km - město, mimo, dálnice... a už se těším, až mi vrátí mojí dodávku. Uvidíme, minimálně 14 dní ho mít budu, tak třeba změním názor, ale v tuto chvíli úplně 0 a asi nejhorší auto co jsem za posledních 5 let řídil. Ale neříkám, že to někomu nevyhovuje.
ahoj,
hele mám za sebou 5200km a jsem spokojen...kadett sice uměl být agresivnější, byl prostě víc analogový, měl stovku po posledních úpravách před prodejem pod 8s, ale celkový dojem mám lepší z nového...protože se mu nezadrhává pedál spojky, drží volnoběh po studeném startu, skoro necuká (u kadetta to bylo šílený a nepomohlo ani vyměnit spojku ani převodovku, ani poloosy, prostě celkově větší výrobní vůle 90. let), brzdy krásně jedovatý (u kadetta jak když šlapu na podlahu a ne na brzdovej pedál), v zatáčkách to sedí dobře a zároveň to je komfortní (kadett jsem si myslel že sedí, ale když jsem viděl video jak zamnou jel kámoš na okruhu, tak ta spojená vlečná zadní náprava se chová šíleně a pohledově to vůbec nesedělo, už jedině víceprvek...), motor sice nemá 200Nm krouťák ve 2500ot/min a karoserie 920kg ale když chci, tak auto mě umí ,,uspokojit" špičkou kroutícího momentu tam, kde by ho sportovní motor měl mít...díky variabilnímu časování ventilů taky necítím nechuť ve spodním spektru otáček jako u starých atmosfér...nízká spotřeba paliva je taky super, delší jízdy i za 5,7 litru/100km...necvaká motor (kadett cvakal i s úplně novýma rozvodama, vahadlama, hydroštelama)...že to nemělo posilovač řízení mi taky nevadilo, dokud jsem nezačal jezdit BMW E30, které krásně brzdí, má přesné řazení a lehké řízení a tohle elektrické to je zas úplně jiný kafe

, celkově mě delší jízda tak nevyčerpává fyzicky a nepotřebuju takový ramena

...taky hyundai má delší převodovku a 6tý převodový stupeň...určitě bych našel i další pro a proti...jsou to auta s rozdílem 30 let, tak to někde musí být znát a nelze to doslovně porovnávat...prostě už si vážím víc jiných věcí a nezávodím na silnicích, nestojí to za to, dřív jsem byl hroznej rebel, školil jsem kde koho ale je to na silnicích čím dál víc o hubu, z čehož vyplývá že při čelním nárazu v 70km/h mi z auta nezbudou jen zadní světla a zbytek jak harmonika (kadett), I30 má 5 hvězdiček v euro NCAP...a čekáme rodinu

...ale rád vzpomínám v dobrém, díky němu jsem nabral hromadu zkušeností, splnil dětský sny, ať už se to týče renovace, oprav, úprav nebo amatérské závodění, mám poháry za sprinty, okruhy, dB drag Extreme, za vzhled auta na Opel meetingu atd, vykouzlil úsměv na tváři a dokázal i potrápit, překvapil zrychlením nejedno auto i motorku...splnil jsem si sny, posunulo mě to a život jde dál...a taky mě to utvrdilo v tom, že lepší si koupit auto co umí to co očekávám, než stávající předělat na cosi nelegálního / neprodejnýho, utopit v tom peníze, čas, nervy a pak to nakonec prodat za cenu jakou jsem to vytáhl po X letech z roští v zuboženém stavu, to je smutný, ale kdybych to měl doma, tak bych to pořád jen dál vylepšoval k obrazu svému a dodnes bych neušetřil korunu...měl jsem choutky na nissana 350Z, ale lepší si zazávodit na xboxu, mám tam mraky aut a nic mě to nestojí, radost z toho mám taky a najíždění zatáček tam zúročím

, reálné závodění leze hrozně do peněz a vítěství má smysl v daný den, pak už po něm nikdo neštěkne a jsou to jen vzpomínky, navíc v téhle republice na to nejsou podmínky, Autodrom Brno mě už o svých nekvalitách managementu přesvědčil a zájem o něj znechutil, radši si vezmu toho opovrhovanýho Hyundaje se kterým můžu i za hranice a projedu se v serpentinách v Rakousku průsmykama s úsměvem na tváři...a když se chci bavit v zimě na sněhu, tak máme doma BMW E30 a to jsou pravý drifty, žádný trapný tahání za ruční brzdu
jinak ti řeknu jedno, každej je zklamanej po zkušební jízdě že od toho čekal víc, že motor je takový letargický, ale musíš si uvědomit, že jednak si na tebe a tvůj jízdní styl jednotka nějaký km zvyká a že přímovstřikový motor je podřízen ekologii a není to v první řadě závodní motor i když výkon má z dnešních 1,6 bez turba nejlepší, má 6 druhů map v jednotce a plynule mezi nimi přepíná...a to znamená ,že na směs v poměru lambda a bez recirkulace spalin jedeš pouze na ,,plný plyn" pouze v mapě - homogenní provoz, jinak se snaží šetřit kde se dá...ale na svižnější jízdu mě bohatě stačí točit do 4000ot/min a jakou mám radost z jízdy...pak tam prdnu tempomat a už mě nemusí svrbět noha na plynu
Druhy provozu
V závislosti na zatížení, otáčky, teplotního stavu motoru a dalších parametrů pracuje zážehový motor s přímým vstřikem v některém ze šesti druhů provozu:
Provoz s vrstveným plněním
Tento provoz je vhodný pro oblast nižších kroutících momentů a nižších otáček (do 3 000 min-1). Vstřikovací ventil dodá palivo jen krátce před zážehem, a směs se proto nestihne promíchat. Motor pracuje celkově s chudou směsí λ > 1, ale v oblasti svíčky je směs v zápalném rozmezí. Intenzivně se využívá recirkulace výfukových plynů z předešlých cyklů pro snížení emisí NOx.
Provoz s vrstveným plněním a zahříváním katalyzátoru
Tento provoz se využívá na zahřátí katalyzátoru na provozní teplotu. Princip je stejný jako při provozu s vrstveným plněním, ale během expanze se vstříkne ještě jedna dávka paliva. Ta dohořívá později a zvyšuje teplotu výfukového potrubí i katalyzátoru. Výfukové potrubí musí být na takovou provoz optimalizované.
Homogenní provoz
Pro vysoké otáčky a vysoké zatížení je třeba získat ze směsi maximum energie, čehož se dosáhne při stechiometrickém složení směsi tj Λ = 1 (ve výjimečných případech motor spaluje mírně bohatou směs λ < 1). Taková směs je zápalná v celém objemu, proto není třeba dbát na rozvrstvení směsi. Vstřikování probíhá již během sacího zdvihu, proto je čas na vytvoření a rovnoměrné rozložení směsi dostatečný. V tomto režimu se průběh spalování a další charakteristiky jako spotřeba a emise jen velmi málo liší od zážehového motoru s nepřímým vstřikováním. Režim je univerzální a motor by v něm mohl pracovat ve všech režimech, ale tím by se připravil o výhody plynoucí z vrstveného plnění.
Homogenní provoz s chudou směsí
Tento provoz je přechodový mezi homogenním provozem a provozem s vrstveným plněním. Dosahuje se nižší spotřeby paliva než při homogenním provozu díky vyšší plnicí účinnosti (škrtící klapka je více otevřená, než by odpovídalo homogennnímu provozu.) Celkové složení chudoby směsi je 1 < Λ < 2.
Homogenní provoz s vrstveným plněním
Jde o další přechodový režim, který navazuje na homogenní provoz s chudou směsí. Pokud je celkové složení směsi s λ > 2, palivo se vstřikuje dvakrát. První vstřik s podílem cca 25% dávky paliva na cyklus se vstřikuje ještě během sání a vytváří homogenní směs. Druhý vstřik se zbytkem paliva se vstřikuje později během komprese. Jeho úkolem je vytvořit oblast bohatší, dobře zápalné směsi v okolí svíčky.
Homogenní provoz s ochranou před detonačním spalováním
Provoz je určen pro nízké otáčky a vysoké zatížení, kde by mohlo docházet k detonačnímu spalování. Při tomto provozu se opět využívá dvojitý vstřik paliva, který přesune část dodávky tepla z druhé dávky paliva na později a sníží tak maximální tlaky a teploty, které jsou rizikové faktory pro detonačním spalování. Díky rozdělení dávek paliva není třeba snižovat předstih zapalování, jak se to musí v takových režimech dělat pro motory s nepřímým vstřikováním což přináší výhodu vyššího točivého momentu.